Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Çin’de Yer Altında Binlerce Yıllık Orman Bulundu
Havadan çekilmiş bir fotoğraf, 2020’de Leye’de farklı bir karstik obruk gösteriyor. C: Xinhua

Çin’de Yer Altında Binlerce Yıllık Orman Bulundu

Çin’in dev bir obruk içine gizlenmiş binlerce yıllık bir orman bulundu. Ormanda ve obruktaki mağaraların içinde bugüne kadar bilinmeyen hayvan ve bitki türleri bulunduğu sanılıyor.

 

Mağara kaşifleri Leye’deki obrukla karşılaştı. 306 metre uzunluğunda, 150 metre genişliğinde ve 192 metre derinliğinde. C: Guangxi speleology research team

Çin’de dev bir obruğun dibinde 40 metreye varan ağaçların olduğu eski bir orman bulundu. Bilim insanları, buranın keşfedilmemiş bitki ve hayvan türleri içerebileceğine inanıyor.

Güney Çin’in Guangxi bölgesindeki mağara kaşifleri, içinde ilkel bir orman bulunan obruğu bulduklarında bilim insanlarına haber verdi. Söz konusu obruk, Leye İlçesindeki 30 obruk arasında, 306 metre uzunluğu, 150 metre genişliği ve 192 metre derinliği ile en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

Çin Jeolojik Araştırmaları Karst Jeolojisi Enstitüsü’nde kıdemli bir mühendis olan Zhang Yuanhai, sitenin duvarlarında üç mağara ve dibinde iyi korunmuş ilkel bir orman olduğunu söylüyor.

Bilim insanları, obruğun ne içerdiğini görmek için tabanına ulaşmana kadar saatlerce yürümek zorunda kaldılar. Keşif ekibine liderlik eden Chen Lixin, ağaçların yanı sıra yerde omuzlarına kadar gelen yoğun çalılıkların olduğunu söylüyor.

Havadan çekilmiş bir fotoğraf, 2020’de Leye’de farklı bir karstik obruk gösteriyor. C: Xinhua

Lixin, “Bu mağaralarda şimdiye kadar bilim tarafından hiç rapor edilmemiş veya tanımlanmamış türlerin bulunduğunu görmek beni şaşırtmaz.” diyor.

Obruklarla dolu manzara, esas olarak ana kayanın yeraltı suyu tarafından çözülmesiyle oluşan bir karstik manzara olarak bilinir. Bu, alan boyunca dramatik obruklar ve mağaralar oluştuğu anlamına gelir. Ancak yeni keşfedilen obruk, çok derin ve büyük olduğu için nadir olarak tanımlanıyor. Yine de içeriye yeterince ışık süzülüyor, bu da büyük ağaçların büyüyebileceği anlamına geliyor.

Aslında bu yeni keşif bizleri, komplo teorisyenlerin çok düşündüğü “oyuk dünya teorisine” götürüyor.Her ne kadar oyun dünya teorisi bir teori olsa da akıllarda muhteşem bir keyif ve his yaratıyor demek yanlış olmaz.. 🙂

 

kaynak adresi

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

UFO haritası yayınlandı: Şimdiye kadar en çok UFO nerede gözlemlendi?

ABD, son sekiz gün içinde 3 tane tanımlanamayan uçan nesne (UFO) düşürdü. Söz konusu durum …