Anasayfa / EVREN VE GALAKSİ / Çin, Artan UFO İhbarları Nedeniyle Cisimleri Tespit Etmek İçin Yapay Zekaya Başvurdu

Çin, Artan UFO İhbarları Nedeniyle Cisimleri Tespit Etmek İçin Yapay Zekaya Başvurdu

UFO görüldüğüne dair ihbarlara yetişemeyen Çin, çareyi yapay zekada arıyor. Devletin birçok kurumundan alınan veriler işlenerek sözü edilen cisimlerin kaynağı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışılıyor. Çin, elde ettiği son verilerin Dünya dışından olup olmadığı konusunda değerlendirme yapmaya çalışıyor.

Son zamanlarda tanımlanamayan uçan nesnelere (UFO) dair çok fazla görüntü ortaya çıktı. Özellikle ABD’de UFO gördüğüne dair iddialarda bulunan insanların yanı sıra, Pentagon da bu cisimlerin bulunduğu iddia edilen görüntüler yayınladı. Ancak bol UFO ihbarı alan tek ülke ABD olmadı.

Son birkaç yıldır Çin’de insanların UFO gördüklerine dair verdikleri ihbarların sayısı arttı. Askeri görevliler ve sivillerden gelen UFO ihbarları bitmek bilmedi. Devlet görevlileri, bu kadar ihbara yetişmekte sıkıntı çekince çareyi yapay zekada bulmaya yöneldi.

Çin Hava Kuvvetleri Erken Uyarı Akademisi’nden Chen Li, 2019’da yazdığı raporda “Son yıllarda tanımlanamayan hava olaylarının sıkça meydana gelmesi, ülkemizin hava savunması güvenliği için ciddi zorluklar yaratıyor” ifadelerini kullanmıştı. Chen, yaptığı açıklamalarda kurumun sorunu çözmek için yapay zekaya güvendiğini ve bu güvenin arttığını belirtti. Bunun nedeni ise yapay zekanın “kalıpların dışında düşünebilmesiydi”.

Yapa zeka nasıl UFO tespiti yapıyor?

Colorada, springs civarında Susane tarafından çekilen UFO Görüntüsü – 16.02.2021 (MUFON)

Bilgiler arasında insanların kolayca kuramadığı bağlantıları bir çırpıda kuran yapay zeka, sözde UFO’ların tespiti için şu şekilde çalışıyor: Çin’in Halk Kurtuluş Ordusu, askeri radar istasyonlarından, hava kuvvetleri pilotlarından, polis karakollarından ve gözlemevlerinden büyük miktarlarda veri topluyor. Bu veri işleniyor ve bölgesel ordu tarafından ulusal veritabanına aktarılıyor.

Veritabanında biçim, görünüm, davranış, materyal, radyoaktivite ve benzeri unsurlara göre analiz edilen veriler; yapay zeka aracılığıyla açıklanmaya çalışılıyor. Sistem, görevliler tarafından ne olduğu tespit edilemeyen nesnelerin kökenini anlamak için; nesnenin siyasi ya da askeri olaylar, meteoroloji uydusu bilgi akışı ya da doğa olayları sırasında ortaya çıkıp çıkmadığını değerlendirip veriler arasında köprüler oluşturuyor.

1998’den beri UFO muhabbetine girilmemişti

Çin, bir tek 1998 yılında UFO görüldüğünü resmî olarak onaylamıştı. Bu olayda iki askeri jet, “kısa bacaklı mantarabenzeyen bir cisimle karşılaşmış; hızlanarak 20 bin metreden fazla yüksekliğe erişen cisim bir anda ortadan kaybolmuştu. Buna benzer sayısız ihbarlarla karşılaşan Çin, cisimlerin Dünya dışından olma olasılığını araştırmaya başladı. ABD de donanma pilotlarının şahit olduğu olaylara dair benzer bir raporu yayınlamaya hazırlanıyor.

2010 Yılında Çin'de görülen görgü tanıkları UFO'ları anlatıyor.

Ayrıca Çin‘de dünyanın en büyük “küresel diyafram radyo teleskobuDünya Dışı yaşamı ve onun arkasında ki sismik bazı bilinmeyen ve keşfedilmeyen sinyalleri arıyor.Bu radyo teleskobu şuana kadar ciddi şekilde veriler toplamakla kalmadı ayrı zamanda bu verileri işleyerek bazı bulgulara ulaştılar.Ancak çin hükümeti bu olayları açık bir şekilde halkına sunmuyor ve buluntuları gizliyor.Bu yüzden çin medyası UFO haberlerine pek açık olmasa da arka planda ciddi şekilde çalışmaları bulunmaktadır.Radyo teleskobu, uzay araştırmaları ve projeleri bunun en büyük örneği.

Beş yüz metre Diyaframlı Küresel Teleskop (FAST – ÇİN)

 

referans kaynak

Bu yazıya puan ver :

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Netflix : Çok Gizli UFO Projeleri Belgeseli Yayında

Netflix‘in yeni UFO belgeseli olan Top Secret UFO Projects: Declassified ya da Türkçesi ile  Çok Gizli UFO …

Hide picture