Anasayfa / BİLİM VE TEKNOLOJİ / NASA’nın paylaşımı bilim dünyasını şaşkına çevirdi..

NASA’nın paylaşımı bilim dünyasını şaşkına çevirdi..

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA hakkında bu aralar sıklıkla haber çıkıyor. NASA geçtiğimiz günlerde asteroidler hakkında bir açıklama yaptı ve iddialara yanıt verdi. Diğer yandan komplo teorisyenleri ise NASA’nın gerçekleri sakladığını düşünüyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, bir yandan bu iddialarla uğraşırken, diğer yandan ise projelerine aksatmadan devam ediyor. Bilindiği üzere kısa süre önce Ay’a gidecek 18 kişilik ekip NASA tarafından tanıtılmıştı. Ayrıca Mars’a gitmek için de çalışmalar sürüyor. İnsanlığı Ay’a ve Mars’a götürecek olan devasa SLS roketinin de montajına başlandı. Tüm bu gelişmelerle birlikte NASA derin uzay gözlemlerini de sürdürüyor. NASA son olarak uzayın derinliklerinden gelen yeni bir görüntü paylaştı. Bu kare bilim dünyasında oldukça ses getirdi.

NASA veya tam adıyla Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi dış uzayı gözlemliyor. Galaksiler, yıldız sistemleri, dış gezegenler ve diğer gök cismiyle ilgili bilgiler topluyor. NASA, ESA ve birçok ismin, bilim insanının gözlemlediği gök cisimlerinin başında kara delikler yer alıyor. Bunca zamandır NASA ve diğer kurumlar, kara delik için temsili görseller paylaşmıştı. Fakat geçtiğimiz sene NASA bir kara deliğin ilk fotoğrafını yayınlamıştı. Şimdi ise uzay dairesinden yeni bir paylaşım daha geldi.

Techexplorist sitesinin haberine göre NASA, birleşme süresinde olan iki süper kütleli kara deliği içeren görüntüler yayınladı. NGC 6240 isimli bir galakside yer alan iki kara deliğin görüntüleri, Hubble Uzay Teleskobu’dan alınan görüntüler ve Chandra’nın X-ışını verilerinin birleştirilmesi sonucu oluşturuldu.

Aktarılan bilgilere göre birleşme sürecinde olan kara delikler, 3000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve birbirlerine çok yakın oldukları görülüyor. Yaklaşık 30 milyon yıl önce başlayan bir süreç.

Bilim insanları yaptıkları açıklamada, 10 veya 100 milyon yıl sonra iki kara deliğin birbirine sürükleneceğini ve daha büyük bir kara deliğin oluşacağını belirtti.Bilim insanları ayrıca birleşme sürecindeki iki kara deliğin, devasa kara deliklerde görülen anomalilere de açıklık getireceğini düşünüyor.

 

kaynak

Bu yazıya puan ver:

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Netflix : Çok Gizli UFO Projeleri Belgeseli Yayında

Netflix‘in yeni UFO belgeseli olan Top Secret UFO Projects: Declassified ya da Türkçesi ile  Çok Gizli UFO …

Hide picture