Anasayfa / Eski Tarih / Brezilya İnga Taşının 6 Bin Yıllık Gizemi

Brezilya İnga Taşının 6 Bin Yıllık Gizemi

Inga Nehri’nin ortasında bulunan taş, Brezilya’nın Inga kentinden çok uzakta olmayan, Brezilya’daki en ilginç arkeolojik buluntulardan biri. Ayrıca Itacoatiara do Ingá olarak adlandırılan çeviri, Tupi dilinde bir taştır. Inga taşı iki yüz elli metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 46 metre uzunluğunda ve 3.8 metre yüksekliğe kadar dikey bir yapıdır. Inga taşı, bugün bile çözülmeyi bekleyen oymaları gösterir. Araştırmacılar çeşitli oymalar, figürler, meyveler, hayvanlar ve diğer bilinmeyen figürler buldular, ama en önemlisi Inga taşına oyulmuş Samanyolu ve Orion takımyıldızı şekilleri olmasıdır.
Araştırmaya göre, Brezilya’da bulunan bu inanılmaz arkeolojik sit alanı en az 6.000 yıl öncesine dayanıyor. Dünyadaki arkeologlar ve antropologlar için ana cazibe merkezlerinden biridir.

Inga taşı, Gneiss’ten, orijinal olarak magmatik veya tortul kayaç olan, önceden varolan oluşumlardan yüksek dereceli bölgesel metamorfik süreçlerin oluşturduğu, yaygın olarak dağılmış bir kaya türü olan jeolojik bir oluşumdur. Foliasyonlar, “gnays kuşağı” olarak adlandırılan daha koyu ve daha açık renkli bantlarla karakterize edilir.
Inga Taşının oymaları bir sır olarak kalmaya devam ediyor, ancak arkeolojik topluluk boyunca bazı semboller tanımlanmış ve kabul edilmiştir. Bazı araştırmacılar Inga Taşının bir Fenike kökenli olduğunu iddia ediyorlar, ancak bu teori doğrulanmadı.

Brezilyalı araştırmacı Gabriele Baraldi, Inga taşındaki şifreli mesajları incelemek için büyük bir zaman harcadı, onun teorisine göre Inga Taşındaki oymalar, bilinmeyen eski teknolojinin kanıtıdır.
Güzel tasarlanmış bir kompleks olmasına rağmen, Inga Taşının geometrik tarzı, çok benzer bir stile sahip olan diğer Brezilya gravürlerinde mevcut olduğundan benzersiz değildir, ancak bunların hiçbiri Inga Taşı kadar ünlü ve ilginç değildir.
Arkeologlar, taş üzerindeki gravürlerin inanılmaz hassasiyetle yapıldığını, detayların ve bu inanılmaz gravürleri yaratabilen çok yetenekli sanatçıların kullandığı mükemmel bir tekniği ortaya koyduğunu söylüyor.
Inga Taşının etrafında bulunan çok sayıda kaya vardır, ancak bunların hiçbiri Inga Taşı’nda kullanılan stili eşleştirmez, bu da onu antik işçiliğin eşsiz bir ürünü haline getirir.
Dünyadaki diğer birçok anıt gibi Inga taşı da vandalizme maruz kaldı. Çevresindeki diğer birçok taş 1950’lerde Paraiba eyaletinin başkentinin sokaklarını yıkmak için tahrip edildi. Hava koşulları ve diğer faktörler de suçlanıyor. Inga Stone, gravürlerin kalınlığını kaybetmesi nedeniyle orijinal sembollerinin çoğunu kaybetti. Bu sıra dışı ama estetik olağandışı gravürler, araştırmacıların bu gravürlerin kökenini sorgulamalarına yol açan teknik olarak gelişmiş yöntemlerin kanıtıdır. Araştırmacılar, yerli Hintlilerin taş üzerindeki gravürleri kaydedebilmek için metal aletler içermediğini, bazı araştırmacılar Inga taşının gravürlerinin Fenikeliler veya Paskalya Adası’nın aborjinleri tarafından yaratıldığını ileri sürdüler.

Inga taşının sembolleri, her ikisi de kavisli stil geometrisini temsil eden Paskalya Adası’nda bulunan sembollere bir dereceye kadar stilistik bir benzerlik göstermektedir, ancak araştırmacılara göre, bunlar arasındaki tek benzerlik budur. İnga Taşı ile diğer antik kültürler arasındaki geometrik şeklin benzerliğini bulmak mümkün olsa da, mutlaka kültürler arasındaki bağlantıya işaret etmemektedir. Bazı araştırmacılar Inga Taşının dünya dışı temasın kanıtı olduğunu bile ileri sürmüşlerdir.


Inga taşı, yüzeyde birkaç takımyıldızların betimlendiği ve bunun Brezilya’da bulunan en eski astronomik kayıtlardan biri haline gelmesi nedeniyle göksel fenomenlerle ilgilidir. Brezilya’nın yerli kabileleri üzerinde yapılan araştırmadan, araştırmacılar Brezilya yerlilerinin doğaüstü hayvanlarla ilgili olduğu sonucuna varmışlar.
Araştırmacılar, yıldızların ve gök cisimlerinin tasvirlerinin mitolojik olarak astronomik açıdan daha bağlantılı olduğunu belirtiyorlar, ama bu araştırmacılar arasında devam eden bir tartışma.

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Dünya’da İlk Defa Göktaşına Uzay Aracı Çarpıştırılacak

NASA, uzun zamandır büyük bir merakla beklenen gezegen savunma sistemi DART görevini bu gece gerçekleştirecek. …