Anasayfa / Antik Mısır / Uzaydan Gelen Benben Piramitinin Gerçeği

Uzaydan Gelen Benben Piramitinin Gerçeği

Yabancı ve türk sosyal medya topluluk sayfalarında bir çok kişiler tarafından öne sürülen benben taşının uzaydan geldiği söylentilerini açıklamaya çalışacağım.Amacım teyit etmek değil doğru bilgiyi insanlara doğru şekilde aktarmaktır.Başlıktan da anlaşılacağı gibi, kaynaksız,uçuruk,abartılı şeyler paylaşanlara karşılık biraz dalga geçmek istedim. 🙂

Sosyal medyada gördüğüm bu piramitin yanlış açıklandığını biliyordum.Bende bu böyle olmaz diyerek instagram sayfamızda da şüpheci ve araştırmacı açıklama yazıp “benben” taşı fotoğrafını takipçilerimle paylaştım.
Bilen kişiler yada araştıran kişiler sağolsun yardım ettiler ve şuan bu yazıyı yazma fırsatı buldum.İşin açıkçası ben bile benben pitamit taşı olduğunu bilmiyordum. 🙂


Yabancı ve türk sosyal medya topluluk sayfalarında şu açıklamalar yazılmış :
Dunyanin uzaylilar tarafindan ziyaret edildigi ve o zamanki uygarliklara yardim ettiklerinin yeni ve güclü bir kaniti daha!

Bu piramit Mısır’da bulundu…
Mermer değil
Demir değil
Veya başka bir metal değil…
Taş…
Ama bu taştan alınan örnekler herkesi şok etti çünkü taşı oluşturan elementler dünya da ki hiç bir elemente uymuyor!!
İyi de o zaman bunu kim getirdi?
Kim yonttu bu hale soktu?
Bu tasarım bu işçilik kimin ?

English :
Pyramid of Ben Ben
Magnetic Black Pyramid
This pyramid, which puzzled scientists and could not solve the mystery,
the details
The pyramid is made of black stone, but it is not an ordinary stone because all its components do not exist on the face of the earth. The black iron stone is found only in the space of the meteorites. it is a very hard stone, difficult to form and dig but it is not difficult to break. And the deviations and how was refined faceted by the unique refinement how was engraved in the very precise engravings on the faces of the pyramid and scientists found the impossibility of any tool, whether ancient or modern carving those inscriptions, but if the tool cut laser and now come to another mystery is The black iron stone With the meteoric composition of its components has broadcast electromagnetic energy in the surroundings make were positive both approaching him feel relaxed and intense psychological serenity and affect the human energy removes the feel of pain in any area of ​​his body


Önce ne olduğunu öğrenelim daha sonra yazımıza devam edelim :

Aslında Apeks’in asıl adı Pyramidion’dur diğer adı benben taşıdır. Milattan önce 1840’lı yıllara ait olan bu Benben taşı, Phoenix Tapınağında keşfedildi.(phoenix tapınağı alt kısımda açıklandı) Antik Mısırlılar, Anka Kuşu’nun yaratma ve yeniden diriltme özelliklerini olduğuna inanıyordu.Bilim insanlarına göre Benben taşı, 3. Amenemhat Piramidi’nde konumlandırılmıştı. Taşın üstündeki yazılar ise firavundan ‘tekrar hayata gelmeyi’ dileyen bir dua.
Benben göklerden gelen ve bu dünyaya ait olmayan tanrısal bir taştır, yani meteor taşı. Aynı zamanda Bennu kuşunun yeryüzüne düşen parçalarıdır. Demir içeren bir taştır. Taşın orijinali piramit çağının çok öncesinde kaybolmuştur. Rahipler orijinal taşın benzerini yapmışlardır. Bu taş Mısır’da birçok yapı ve piramitlerde kullanılmıştır. Tüm piramitlerin tepesinde bulunan bu yeniden doğuşu simgeleyen taşın ölümsüzlüğü simgelemesi rastlantı değildir. Benben sözcüğünün eski Mısır dilinde yer alan ”ben” köklü birçok sözcükten biri olduğu söylenebilir. Antik Mısır inançlarında bu sözcük, suyun fışkırması, güneşin yükselmesi, ilk yaratılış gibi anlamlara gelir.
Benben taşı, eski Mısır mitolojisinde bulunan bir nesnedir. Bu efsanevi taşın bir zamanlar Heliopolis’teki tanrı Atum’a adanmış tapınağın bileşikleri içindeki bir tapınakta yer aldığı söylenir. Benben taşı da mimari bir terimdir ve bir dikilitaşın ucuna veya bir piramidin üzerine yerleştirilen kapak taşına verilen addır. Bu mimari özellik aynı zamanda bir piramit (veya çoğul halindeki piramit) olarak da bilinir.
Eski Mısır mitolojisinde, dünyanın yaratılışının birkaç açıklaması vardır. Bunlardan biri tanrı Atum’a odaklanmıştır ve kökenleri Heliopolis şehrinde olmuştur. Yaratılış hikayesinin bu versiyonuna göre, evren Atum tarafından ortaya çıkarıldı. Başlangıçta karanlık ve kaostan başka bir şey yoktu. Üstünde Atum olan Benben taşı olarak bilinen ilkel tepe, karanlık sulardan çıktı. Benben taşı ilkel sulardan yükseldikçe, bu kelimenin ‘yükselmek için’ Mısır hiyeroglifi olan ‘weben’ fiiliyle ilişkili olduğu öne sürülmüştür.
Başka bir yoruma göre Benben taşı, Atum’un ilk indiği ilkel tepeydi.

Tanrı etrafına baktı ve etrafında karanlık ve kaostan başka bir şey olmadığını ve onun yalnız olduğunu fark etti. Arkadaşlık isteyen Atum, yaratılış çalışmalarına başladı. Mitin bazı versiyonlarında Atum mastürbasyon yaptı ve bu hareketle Shu (hava tanrısı) ve Tefnut (nem tanrıçası) yarattı. Hikayenin diğer versiyonlarında, bu tanrılar Atum’un kendi gölgesiyle birleşmesiyle yaratıldı. Shu ve Tefnut, Atum’u Benben taşına bıraktı ve dünyanın geri kalanını yaratmak için gittiler. Bir süre sonra Atum’un çocukları hakkında endişeli olduğu söylenir. Gözünü kaldırarak, onları aramak için gönderdi. Shu ve Tefnut babalarının gözüyle döndüler ve çocuklarının döndüğünü gören tanrı, sevinç gözyaşları döktü. Atum’un üzerinde durduğu Benben taşına düşen bu gözyaşları insana dönüştü.

Benben taşı aynı zamanda bir zamanlar “Benben Evi” olarak tercüme edilen “hwt benben” olarak bilinen özel mabette tutulan kutsal bir nesne olarak kaydedildi. Bu kutsal kalıntı, Atum’un bir zamanlar baş tanrısı olarak hizmet ettiği Heliopolis’teki tapınağın en iç mabediydi. Orijinal kült nesnesinin tarihin bir döneminde kaybolduğu söylenir. Bununla birlikte, resimsel kanıtlara dayanarak, bunun yuvarlak bir tepeye sahip dik bir taş olduğu öne sürülmüştür. Daha sonra, diğer güneş tapınaklarının da kendi Benben taşlarına sahip olacağına dikkat çekildi. Örneğin, MÖ 14. yüzyılda 18. Hanedan firavunu Akhenaten tarafından yaptırılan El-Amarna / Akhetaten’deki Aten tapınağının kendi Benben taşına sahip olduğu kaydedildi.Kült bir nesnenin adı olmasının yanı sıra, Benben taşı da bir tür eski Mısır mimari unsurunu tanımlamak için kullanılır. Eski Mısırlılar için bu bir ‘benbenet’ (kadınsı ‘benben’ formu) olarak bilinirken, bugün insanlar için taş bir piramit olarak da bilinir. Bu terim ya bir piramidin üstüne ya da bir dikilitaşın üstüne yerleştirilmiş olan kapak taşını tarif etmek için kullanılır. Birincisi durumunda piramidin genellikle elektrum veya altın ile kaplandığı söylenir.

PHOENİX 

Phoenix, Mısır Mitolojisinde Etiyopya’da yaşadığına inanılan ve güneşe tapınma ile ilişkilendirilen efsanevi bir kuşun adı olup, Mısır’da çoğunlukla Bennu adıyla bilinen balıkçıl kuşu ve kartal formunda tasvir edilmiştir. Güneş tanrısı Ra ile ilişkilendirilen Phoenix’in 500 veya 1000 yılda bir yanarak küllerinden yeniden doğacağına inanılmaktadır.(Hani hollywood filmlerinde izlediğimiz filmlerde ki sembollü efektler gibi.)

Bu yüzden Mısır Phoenix’i altın sarısı ve parlak kırmızı renklerden oluşmakta olup, akşam ölüp, sabah dirilmesine atfen hem güneşi hem de ölümsüzlük ve yeniden dirilişi sembolize etmektedir. Söylenceye göre tüyleri ateş kırmızısı, açık mavi, koyu kırmızı ve altın sarısı renklerinde olan bu kuşa Mısır’a giderken başka kuşlardan bir kafile eşlik etmekteydi. Bir başka söylencede Mısır’da güneş kenti Heliopolis tapınağına babasının ölüsünü götüren kuşu gören tapınak rahibi kutsal kitaba bakarak bu kuşun Phoenix olduğuna ikna olursa ölü Phoenix’in cesedini yakmaktaydı.

Erken dönem Hıristiyan geleneğinde Phoenix ölümsüzlük ve yeniden dirilişin sembolü olmuştur. Hint mitolojisindeki Garuda, Çin mitolojisindeki Feng-huang ile Slav mitolojisindeki Ohnivak adlı kutsal kuşların da Phoenix miti ile ilişkili olduğu sanılmaktadır

 

Önemli not  : Burada ki phoenix arizona phoenix tapınağı değil dostlar, yukarıda ki phoenix yazısında da okuduğunuz gibi bir takım o dönemde öncesi ve sonrası hükümdarları, bu inanç sistemini sembol haline yani bir inanç haline getirmiş ve bu sembollü taşı, yaptıkları piramitlerde ve o bölgede ki tapınaklarda ki dikili taş yani apeks olarak kullanmışlardır.Bir ayrıntıya daha değinmek isterim ki; Bazı mit’lerde ki anlatımlar çarpıtılmış yada tam olarak gerçeği yansıtmaya bilir.Bu yüzden ön yargılı olarak yaklaşmayıp sürekli araştırınız..

Taşın özelliklerinden bahsedecek olursak ; Eski krallık sırasında, genellikle daha sonra altın veya elektrumla kaplanmış olan diyorit, granit ve çok ince bir kalkerden yapılmıştır.Piramit Çağ’ın sonu, genellikle granitten yapılmış ve metinleri ve semboller ile yazılı.Genel olarak bakacak olursak altın gibi elemetleri işleyebilen medeniyet diyorit ve granit gibi taşları rahatlıkla işleyebilir.Şimdi altın çok sert element gibi konuşmuş oldum, hayır tam tersine onları işlemeyi düşünenler o taşlarınında işlemenin ilkel bir yolunu bulmuştur ki buldular.Artık günümüzde bilimsel olarak granit gibi taşlara bir takım kesici aletler ile su bazlı sürtünme kuvveti uygulayarak şekil verdikleri biliniyor.

Sonuç olarak  burada her hangi bir uzaydan gelme, dünya meteryallerine uymama gibi bir söz konusu olamaz.Gökten zembille indi diye bir tabir vardır bizde ya hani işte öyle birşey söz konusu değil. 🙂

Ayrıca üşenmedim mısırda ki müze ve üniversitelere baktım benben piramit taşı hakkında bir içerik girilmemiş.Fakat kahire müzesine gittiğiniz zaman görebilmeniz mümkün.

Kahire üniversitesi : https://cu.edu.eg

Büyük mısır müzesi : http://gem.gov.eg

kahire müzesinin resmi internet sitesi (açılmıyor): http://www.egyptianmuseum.gov.eg

Yararlanılan kaynak adresleri :
http://www.touregypt.net/featurestories/pyramidions.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Pyramidion
https://earth-chronicles.com/histori/the-mysterious-stone-benben-from-the-temple-of-phoenix.html
https://www.ancient-origins.net/artifacts-other-artifacts/mythical-benben-stone-landing-site-egyptian-god-atum-006513
Ayrıca piramitlerin yapılışı hakkında bir site: https://www.cheops-pyramide.ch/khufu-pyramid/pyramidion.html

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: 4.19 ( 6 votes)

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

ABD, Merakla Beklenen UFO Raporunu Yayımladı

Geçen haftalarda UFO uzmanı Prof. Dr. Madhu Thangavelu’nun, ABD savaş pilotları tarafından kaydedilen UFO görüntüleri …