Anasayfa / GENEL / Echelon Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Echelon Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Beyaz saray’a bağlı, CİA gibi gizli bir kuruluş olan ulusal güvenlik ajansı NSA‘nın, başta telefon konuşmaları olmak üzere, dünyada ki bütün özel ya da resmi telefon,telsiz,faks teleks ve e-mail haberleşmesini saniye saniye dinleyebildiği sistemin adı oluyor, Echolon.

Uydudan yapılan her telefon konuşması Echolon’un kapsamı alanına giriyor.Sistem, önce izlenecek veya dinlenecek kişilerin, ya da örgütlerin kullanabileceği anahtar sözcükleri belirliyor.Anahtar sözcük kullanıldığığı andan itibaren konuşma banda alınmaya başlıyor.Veya önce izlenecek kişinin ses özellikleri kayda geçiliyor.O kişinin sesi Echolon’un kulaklarına ulaştığı andan itibaren kayda alınıyor.Echolon sistemi kapsamında özel bir sözlük kullanılıyor.Terörden uyuşturucuya kadar anahtar sözcükler sözlükte kayıtlı bulunuyor.Her dinleme birimi bu sözcüğün kendi şişine yarayan bölümü kullanıyor.Özel bilgisayarlar anahtar sözcüklerinden birini yakalayınca izlenen mesaj özel uzmanlara taklılıyor.

NE ZAMAN BAŞLADI

Echelon projesine 1947’de UKUSA anlaşmasıyla başlandı ancak ilk ciddi kullanım 1971 yılına dayanıyor… 1971’den bugüne kadar Echelon’un kullandığı teknolojiler ve kapsamı sürekli sürekli olarak genişletilmiş, güncellenmiştir.

ABD’NİN DİNLEDİĞİ ÜNLÜ KİŞİLER
NSA’nı Echelon sistemi günde en az 3 milyar görüşmeyi dinleyebiliyor. ABD’nin gizli servisi NSA’nın dinleme faaliyetlerini anlatan eski ajan Wayne Madsen’e göre, Türkiye’de halen iki dinleme istasyonu bulunuyor. Gizli kuruluşun sadece Maryland Eyaletindeki merkezinde 22 bin personel çalışıyor ve toplam çalışanların sayısı 50 bini bulunuyor. Madsen, NSA’nın Türkçe dahil 66 yabancı dili ve hatta aynı dilin farklı şivelerini bile rahatlıkla dinlediğini söylüyor.(Hürriyet, 4 Haziran 2001) Madsen NSA’nın dinlediği ünlü kişilerle ilgili olarak da şu bilgileri naklediyor: “Apo çok geveze ve aptaldı. Cepten konuşmadan edemezdi. Rusya’da Korfu’da her yerde dinledik. Dudayev’i, Refaha Partisi’nin verdiği uydu telefondan dinledik. Koordinatları Ruslara verdik. Onlar da öldürdü. Carlos, Sudan’da sarhoşken Şam’daki arkadaşlarıyla konuşuyordu. Yerini Fransızlara bildirip yakalattık. Diana, kara mayınlarına karşı mücadele ettiği için; Rahibe Teresa da kürtaj karşıtı olduğu için dinleniyordu.” (Ömer Özkayai CIA Belgeleriyle Zihin Kontrol Operasyonları, s:267) 1960’da uzaya fırlatılan ilk casus uydunun çektiği 800 bin fotoğraf, Sovyetler’in yanı sıra batılı ülkelerin de gözlendiğini gösteriyor. (Türkiye, 15.12.1998)
ECHELON’A KARŞI ÖNLEM

1991’de Phil Zimmerman isimli genç bir Amerikalı bilgisayarcı, çözümü son derece zor, kendi yazılımı olan çok basit bir şifre programını ücretsiz olarak internet aracılığıyla bütün dünyaya yaydı. Bu şifre PGP (Pretty Good Privacy) olarak biliniyor. (Anlamı: Mükemmel Sır Saklama). PGP’den sonra ona benzer daha mükemmel şifreler bulundu. NSA bilgisayarları bunların hiçbirini, ya da hemen hemen hiçbirini, çözemiyor. Bunun için 250 haneli sayılarla oluşturulan ve çözümü süper bilgisayarların bin yıllarını alabilecek bu şifrelerin çözümü için NSA, kuramsal olarak bunları birkaç saniye içinde çözebilecek kuantum bilgisayarların gelişmesini sabırsızlıkla bekliyor ve bu araştırmaları cömertçe destekliyor.

VARLIĞI GİZLENDİ Mİ ?

ABD Milli Güvenlik Dairesi NSA’nın liderliğinde Echelon ile Dünya üzerindeki neredeyse tüm telefon görüşmeleri, internet bağlantıları, e-postalar, uydu iletişimleri, fax iletilerinden tutun yapılan kredi kartı harcamaları, bankacılık işlemlerine kadar akla gelebilecek tüm iletişimi dinleme, izleme ve kayıt altına almak mümkündür. NSA, Kasım 1952′de dönemin ABD Başkanı Harry S. Truman’ın bir genelgesiyle kurulmuş ve dünya çapında iletişim istihbaratı görevi verilen kurumun varlığı uzun bir süre gizli tutulmuştur.

 

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Netflix : Çok Gizli UFO Projeleri Belgeseli Yayında

Netflix‘in yeni UFO belgeseli olan Top Secret UFO Projects: Declassified ya da Türkçesi ile  Çok Gizli UFO …