Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Mısır’da İlk Defa 5 Bin Yıllık Antik Yerleşim Yeri Keşfedildi

Mısır’da İlk Defa 5 Bin Yıllık Antik Yerleşim Yeri Keşfedildi

Mısır’da İlk Defa 5 Bin Yıllık Antik Yerleşim Yeri Keşfedildi.

Mısırlı arkeologlar Nil deltasında inanılmaz derecede nadir bulunan bir yerleşim yeri ortaya çıkardılar: M. Ö. 5000’e kadar uzanan eski bir köyün kalıntıları, bölgede keşfedilen en eskilerden biri, giza’daki piramitler bile 2,500 yıl öncesine dayanıyor.Kısaca özetlemek gerekirse giza piramitlerinin tarihi çöpe atıldı.Bir grup Fransız ve Mısırlı arkeolog, Neolitik döneme kadar uzanan, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birinin kalıntılarını kazdıklarından, Mısır’da şaşırtıcı bir keşif daha yaptı.

Eski Eserler Bakanlığı ayrıca, bu bulgunun “ilk Fharaon hanedanlığının hükümdarlığından önce Nil Deltası’nda yaşayan tarih öncesi topluluklara ışık tutmak için eşsiz bir fırsat sunduğunu” açıkladı.Mısır Eski Eserler Bakanlığı, arkeologların kazılan siloların, Kahire’nin 140 kilometre kuzeyindeki Dacalia’da bulunan Tell el Samara’nın verimli topraklarında, bol miktarda organik madde,hayvan kemikleri, ile, çanak çömlek ve taş aletlerin bulunduğunu belirten bir açıklama yaptı.Uzmanlara göre, köyün tarımı yoğun yağışa dayanıyordu. Bu keşif, uzmanların Nil deltasının eski sakinleri tarafından kullanılan sulama sistemine dayanarak tarımın gelişimini anlamalarına yardımcı oldu.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan Nadia Khedr, “Keşfedilen biyolojik malzemeyi analiz etmek bize Delta’da yerleşen ilk topluluklar ve Mısır’da tarım ve tarımın kökenleri hakkında net bir görüş sunacak” dedi.Ayrıca mısır’da mumyalama sanıldığından çok daha eski bir geleneğine dayanıyor.Çünkü bu eski yerleşim yerinde mumyalama teknikleri kullanılıyordu.

Alandaki kazılar gelecek sezonda tamamlanacak ve keşiflerin tam bir analizi yapılacak.

Sadece bu fotoğraf paylaşılmış, başka bir fotoğraf, video kaydı paylaşılmamış.Umarım ileride ki günlerde paylaşıma sunulur.
.
.
.

Kaynak :  ancient-code.com
.

Bu yazıya puan verin

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Netflix : Çok Gizli UFO Projeleri Belgeseli Yayında

Netflix‘in yeni UFO belgeseli olan Top Secret UFO Projects: Declassified ya da Türkçesi ile  Çok Gizli UFO …