Anasayfa / Astrofizik / CERN Yeni Parçacık Hızlandırıcısını Duyurdu

CERN Yeni Parçacık Hızlandırıcısını Duyurdu

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) Yeni inşa edilecek parçacık hızlandırıcı, antimadde ve karanlık madde konularını araştıracak.

CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, atom altı parçacıklar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Higgs bozonu hakkında önemli araştırmalar yapılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın daha da büyüğü yapılacak.

CERN, antimadde ve karanlık madde araştırmalarında kullanılması için tasarlanan yeni parçacık hızlandırıcısını duyurdu. Yeni parçacık hızlandırıcısı 100 kilometre uzunluğunda olacak. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın uzunluğu ise 26,7 kilometre. Yani yeni çarpıştırıcı, öncekinden yaklaşık 4 kat daha büyük olacak.

Şimdilik “Future Circular Collider” olarak adlandırılan bu parçacık hızlandırıcının onaylanmasının ve yapımının 70 yıl kadar süreceği tahmin ediliyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ise 25 yılda inşa edilmişti.

Çok sayıda aşamadan oluşacak olan bu projenin ilk aşaması 2040 yılında tamamlanacak. Bu ilk aşamada 5 milyar dolarlık tünel ve 4 milyar dolarlık lepton çarpıştırıcısı tamamlanacak. 2050 – 2060 yılları arasında ise projeye 15 milyar dolar değerindeki hadron çarpıştırıcısı eklenecek.

kaynak adresi :
https://www.sciencealert.com/cern-has-just-described-its-next-gen-particle-smasher-and-it-s-a-monster

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: 4.65 ( 2 votes)

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

ABD’de gökyüzü aniden aydınlandı: Atmosferde yanan göktaşı ateş topuna dönüştü

ABD’nin Minnesota eyaletinde gökyüzünde alev alarak, göz kamaştırıcı bir ateş topuna dönüşen bir göktaşı güvenlik …