Anasayfa / EVREN VE GALAKSİ / Dünya’nın Manyetik Alanı Düzensiz İlerliyor

Dünya’nın Manyetik Alanı Düzensiz İlerliyor

Yaşadığımız yerin yaklaşık 3.200 kilometre kadar altında, dünyanın eriyik çekirdeğinde olan bitenler, biz farkında olmasak da, hayatımızın her gününe tesir ediyor. Burada; yaklaşık 5.700°C’deki, çoğunlukla sıvı demirden oluşan ve ayın hacminin üçte ikisine yakın büyüklüğe sahip olan devasa okyanus, görünmez bir kuvvetin oluşumunun sorumlusu: Dünyanın manyetik alanı. Sürekli hareket halinde olan bu alan, son dönemlerde oldukça düzensizleşmeye başladı.

Dünya’nın coğrafi kutupları olduğu gibi manyetik kutupları da bulunuyor. Hem kutuplar hem de manyetik alan sürekli hareket halindedir ancak son dönemlerde manyetik hareketlerdeki düzensizlik ve kestirilemezlik, bilim insanlarını kuşkulandırıyor.

Kanada’dan Sibirya’ya doğru hareket halinde olan manyetik kutbun, son hareketleri bilim insanlarını çıkmaza soktu. Nature dergisinde yayımlanan bir rapor, bu hareketin sebebi olarak gezegenin çekirdeğinde derinlerde yaşanan hidromanyetik dalgalanmaları gösteriyor. Bir başka sebep olarak ise çok hızlı hareket eden bir sıvı demir kütlesi gösteriliyor.

Uzmanların ilk olarak yapacağı şey ise; Dünya’nın manyetik modelini güncellemek. Ancak, ABD hükümeti kapalıyken bu güncellemeyi yapmak imkansız. Dünya’nın manyetik haritasını çıkarma işi ABD’nin Ulusla Okyanus ve Atmosferik Yönetimi (NOAA) adlı organizasyona ait bu nedenle hükümetin onayı gerekiyor. Son güncellemenin 2015 yılında yapıldığı göz önüne alındığında bu düzensizlikler, araştırma ekibini kuşkulandırdı. Manyetik alan düzensizliklerinin yarattığı sorunların farkında olan bilim insanları, 2020 yılında yapılması planlanan bir sonraki güncellemeyi 2019 yılına çekmişti. Son üç yılın verileri kullanılarak oluşturulan bu ara güncellemenin çıkış tarihi 15 Ocak olacaktı ama 30 Ocak tarihine ertelenmek zorunda kaldı.

Kaynak:
https://futurism.com/the-byte/earths-north-pole-is-moving-in-a-way-thats-baffling-scientists

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

Karanlık maddenin en büyük haritası çıkarıldı

Uluslararası uzmanlardan oluşan bir grup bilim insanı, güney yarımküre gökyüzünün dörtte birini kapsayan, şimdiye kadarki …