Anasayfa / GENEL / 1.5 Milyarlık Radyo frekansı..

1.5 Milyarlık Radyo frekansı..

1.5 Milyarlık Radyo…

 

Herkese keyifli bir Hafta sonları diliyorum. Bu haftanın bilim açısından gelecekte milat olacak bir konusunu tartışmaya açmak istedim. Bilindiği gibi Amerikan Uzay Havacılık Dairesi (NASA) 1,5 Milyar ışık yılı uzaklıktan doğal olmayan radyo sinyali yakaladığını basına duyurmuştu. Peki, neden bu kadar heyecanlandılar? Daha önce 220 yıldızdan sinyal aldıklarını belirten Uzay Havacılık dairesi ilk defa bu kadar mesafeden sinyal alıyor. Daha önce bir kere daha almış olsa da mesafesi bu kadar uzak değildi.

 

Astronomlar, Kanada’da bir teleskop tarafından gözlemlenen uzak bir galaksiden yayılan gizemli dalgalarını tespit etti. Ancak bu radyo dalgalarının kesin kaynağı henüz bilinmiyor.

FRB olarak bilinen 13 sert radyo dalgası patlamasının tekrar eden sinyaller yollaması son derece olağan dışı bir durum ve bu dalgalar 1,5 milyar ışık yılı uzaktan geliyor.

Buna benzer bir olay daha önce başka bir gözlemevi tarafından sadece bir kez tespit edilmişti.

British Columbia Üniversitesi’nden (UBC) gökbilimci Ingrid Stairs, “Yeni bir radyo dalgası kaynağını tespit etmemiz daha da fazlasının olabileceğini bize söylüyor. Üzerinde çalışma yapılabilen dalga kaynaklarıyla, kozmik bilmeceyi çözebiliriz ve bunların nereden geldiğini, kaynaklarının ne olduğunu anlayabiliriz” dedi.

Üniversitenin Okanagan Vadisi’nde bulunan CHIME Gözlemevi, 4 adet 100 metre uzunluğundaki yarı silindirik antenlerle her gün gökyüzünü kuzey yönünde tarıyor.

Geçen yıl çalışmaya başlayan teleskop, 13 adet radyo dalgası tespit etti ve bunların arasında sürekli tekrarlayan dalgalar da var. Araştırma Nature dergisi tarafından yayımlandı.

Şu ana kadar bilim insanları 60 adet sadece bir kez sinyal göndermiş dalga tespit etti.

Araştırmacılar gökyüzüne her gün bin kadar FRB radyo dalgası yayıldığını düşünüyor.

Bu dalgalara neyin yol açtığına dair iki temel teori var.

  1. Güçlü bir manyetik alana sahip nötron yıldızın çok hızlı dönmesi
  2. İki nötron yıldızının çarpışması

Çok az bir insanın inandığı bir diğer teori ise bu dalgalar uzaylıların uzay gemisi tarafından oluşturuluyor.

Sonuç insanoğlunu korkutacak derecede şaşırtmaya yakın. Farz edelim ki Gerçekten Akıllı yaşamlardan gelen bir sinyal ise durum daha tehditkar. Gelen sinyalin uzaklığına bakılırsa biz varlık ve yokluk içinde kendi ırkımızı ararken onlar 1,5 milyar dünya yılı öncesinden bizlere sinayl göndermiş olabilirler mi? Bu soru sanırım çok kafamızı kurcalayacak bir soru. Bir başka soru ise daha tuhaf olacak. Sinyal gönderenler gerçekten akıllı yaşam formuysa ne amaçla sinyal gönderildi? Yaşıyorlar mı? Bir şey onları yok mu etti? Ben biraz da işi din bilimiyle alakaya getirmek istedim. Facebook sayfam olan ‘NASA TÜRKİYE BİLGİ AMAÇLI BİREYSEL” sayfasına mesaj atan bir üyemin attığı notları sizler ile kaynağı yazılı olarak paylaşmak istiyorum.

Hz. Ali şöyle buyurmaktadır: “Gökyüzünde gördüğünüz yıldızlar, onların bazılarında bizim dünyamızın şehirleri gibi şehirleri vardır. Her kent dikey doğrultuda bir ışık ışınıyla(huzmesiyle) bağlıdır ve bu dik çizginin uzunluğu, gökyüzündeki iki yüz elli yıllık bir yolculuğun uzaklığına eşittir.” kaynak: Sefinet-ul Bihar, c.2, s.574, ‘Necm’ maddesi, Ali oglu İbrahim’in tefsirinden naklen.

“Sonra duman halinde olan göğe yöneldi, ona ve yerküreye:İsteyerek veya istemeyerek, gelin! dedi.İkisi de “isteyerek geldik” dediler. (Fussilet: 11). Bu ayet-ı kerime Gökyüzünün konuştuğunu ve sakin ses titreşimini çıkardığını ve yaratıcısı olan Allah (c.c.)’ye itaat ettiğini teyit etmektedir.

Hz.Ali ‘ nin yildizlar hakkindaki aciklamasiyla, ben Hazreti “ .. Her kent dikey doğrultuda bir ışık ışınıyla(huzmesiyle) bağlıdır …. “

Imam(as)’ in bir ışık ışınıyla(huzmesiyle) bağlıdır’ dan maksat NÜkleer reaksİyon oldugunu dusunuyorum, zira Gezegen ve yıldız arasında en büyük fark yıldızların kendilerinin enerji üretebilmesidir.. Gezegenler ise enerji üretemezler yani bir ışık saçmazlar..

Caferi Sadik (702–765)’in şöyle buyurduğu rivayet edilir: ‘Tanrı, 12 bin alem yaratmıştır ve o alemlerin her biri yedi gök ve yedi yerden daha büyüktür. Bir alemde olanların aklına, Tanrı’nın başka bir alem yarattığı gelmiyor.’ kaynak: (Hisal, c.2, s.639, h.14)
Aban b. Taklib şöyle demektedir:“İmam Sadık’tan yeryüzü ne üzerine kurulmuştur diye sordum. İmam Sadık balık üzerine diye buyurdu. Ben balık ne üzerine kurulmuştur diye sordum, Caferi Sadik su üzerine diye cevap verdi. .. “

Ve unlu fizikci Stephen Hawking soyle der:

“Benim teorime göre evrenimiz. tek evren değildir. Bunun yanı. sıra pek çok evren vardır.” Stephen Hawking.

 

Meclisi, Muhammed Bakır, Mir’atu’l-Ukul fi şerhi AhbarıA’lir- Resul, Muhakkık ve Musahhıh: ResuliMahallati, Haşim, c. 25, s. 201, Daru’l-Kutubu’l-İslamiye, Tahran, çapı dovvum, 1404 h.k; Kuleyni, Muhammed b. Yakup, er-Rovzemine’l-Kâfi (GulistanıA’li Muhammed), Tercüme ve şerhi Kemere-i, Muhammed Bakır, c. 1, s. 172, Kitapfuruşiyiİslamiyye, Tahran, çapı evvel, 1382 h.k; İbn. Karyagdı, Muhammed Hüseyin, el-Bezaeti’l-Mezace (Şerhi kitabı er-Rovzeminel-Kafi), Muhakkık ve Musahhıh: AhmediCulfai, Hamid, c. 2, s. 87, Daru’l-Hadis, Kum, çapı evvel, 1429 h.k.

 

 

Hakkında Ertuğrul Gazi

Seçtiklerimiz :)

Netflix : Çok Gizli UFO Projeleri Belgeseli Yayında

Netflix‘in yeni UFO belgeseli olan Top Secret UFO Projects: Declassified ya da Türkçesi ile  Çok Gizli UFO …