Anasayfa / Asteroidler / OSİRİS-REx Uydusu Bennu Asteroid Yolculuğunu Tamamladı

OSİRİS-REx Uydusu Bennu Asteroid Yolculuğunu Tamamladı

NASA’nın OSIRIS-REx’i asteroid Bennu’da yakın bir yörüngeyi başarıyla tamamladı ve uzay aracı tarafından şimdiye kadar en küçük yörünge rekorunu kırarak en yakın yörünge rekorunu kırdı. Bennu çapı sadece 492 metre (1.614 feet) ve uzay aracı asteroit merkezinden sadece 1.75 kilometre (1.09 mil) ‘dir.

OSİRİS-REx şimdi misyonunun bir sonraki aşamasına başladı. Asteroidin yüzeyini ayrıntılı olarak haritalamaya, kompozisyonunu incelemeye ve araştırmacıların prob için en iyi yeri belirlemesine ve bir Bennu örneği toplamasına yardımcı olmaya devam edecektir. Bu gerçekleştiğinde, OSİRİS-REx daha sonra 2023’te geri döneceği yere geri dönecek.

“Bennu etrafında yörüngeye girmek, ekibimizin yıllardır planladığı inanılmaz bir başarıdır. Ekip, Arizona Üniversitesi’ndeki Osiris-REx baş dedektif Dante Lauretta, yaptığı açıklamada, yörünge yerleştirme manevrasını mükemmel bir şekilde yürüterek uzun süren başarılarımıza devam etti.

“Navigasyon kampanyası sona erdiğinde, misyonun bilimsel haritalama ve örnek site seçimi aşamasını dört gözle bekliyoruz.”

Probu bu yakın yörüngeye almak kolay bir iş değildir. Bennu’nun yerçekimi son derece zayıf, Dünya’nın yaklaşık 5 milyonu kendi, bu yüzden Bennu’nun yüzeyinden güneş radyasyonu ve termal basınç gibi diğer güçler artık ihmal edilebilir değildir. OSİRİS-REx navigasyon ekibi, mümkün olan en iyi yörüngeyi çözmek için en son verilerden simülasyonlar kullandı ve tekneyi istikrarlı bir yörüngede tutmak için küçük manevralar yapmaya hazırlardı. Beklenmedik bir şey olursa, OSİRİS-REx uçmak için programlanmıştır.

Kinetx’te OSİRİS-REx kurşun optik navigasyon Mühendisi Coralie Adam,” bu basit mantık: her zaman bir şeyler ters giderse güneşe doğru yanmak ” dedi. Hazırlanmak çok önemli olsa da, Adam bu senaryonun aslında gerçekleşmesi pek olası olmadığını açıkladı.

Orbital faz, araştırmacıların bennu’nun kütle ve yerçekimi tahminini geliştirmelerine izin verecektir. Bu, Osiris-Rex’in yörüngesinin asteroidden nasıl etkilendiğini tam olarak takip ederek yapılacaktır. Veriler aynı zamanda 2020 yazında olacak örnek toplama için kısa touchdown bir rol oynayacaktır.

Kaynak adresi

 

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Kissinger ‘a Göre ; Yapay Zeka Ölümsüz Bir Diktatör Dünyayı Yönetiyor

Kissinger uyarı çanlarını çalıyor: İnsanoğlu tarihte ilk defa belli bir süre içerisinde kendini yok etme …