Anasayfa / SAĞLIK / Uzun Süreli Antibiyotik Kullanımı Alzheimera Karşı Yeni Çözüm Sunuyor

Uzun Süreli Antibiyotik Kullanımı Alzheimera Karşı Yeni Çözüm Sunuyor

Genellikle beklenmedik yerlerden gelen bilimsel atılımlar geleneğinde 1989’dan beri kullanılan bir antibiyotik, Alzheimer hastalığına yol açan döngüyü kırma potansiyeli olduğunu göstermiştir. İlk başta ümit veren ilaçların Alzheimer aleyhindeki başarısızlık oranı göz önüne alındığında, buna devam etmenin uzun bir yolu var. Bununla birlikte, söz konusu ilacın, nörolojik hastalığı durdurmak için bugüne kadar denenenlerin çoğundan daha temelde farklı bir yaklaşımı içerdiği gerçeği, tam da ihtiyacımız olan şey anlamına gelebilir.

Alzheimer’in semptomlarını daha az yaygın demans biçimlerinden ayırt etmek zordur. Ayırt edici özelliği, hastalık ilerledikçe yayılan beyindeki amiloid beta plaklarının varlığıdır. Çoğu deneysel ilaç plakları parçalamaktadır. Bununla birlikte, plakları Alzheimer’ın temel nedeni olarak değil, bir semptom olarak gören azınlık nörobilimciler olmuştur. Plak dağıtıcı ilaçların yetersizliği, genellikle plak birikimini tetikleyen olaylar zincirini bozmaya çalışırken, alternatif yaklaşım çağrıları için güç vermiştir.

Yale Üniversitesi’nden Profesör Stephen Strittmatter, plak oluşumunu tetikleyen sinyal mekanizmasına bakarak bir alternatifi takip ediyor. PrPC ve amiloid beta proteini arasındaki etkileşimi bozmayı Alzheimer’ın başlamasını engelleyeceğini umuyor.

Strittmatter ve meslektaşları potansiyelleri için 2.560 varolan ilacı ve 10.000 molekülü test ettiler ve net bir öne çıkma, bel soğukluğu ve zatürree için hala kullanılan bir antibiyotik olan sefeksim idi (Asterix çizgi filmlerinden gelen bir karaktere benziyor olmasına rağmen).

Diğer testler, sefiksimin kendisinin gerektiği gibi çalışmadığını gösterdi. Bununla birlikte, birkaç gün boyunca oda sıcaklığında sefiksim, amiloid beta / PrPC etkileşimlerini gerçekten de bozan bir polimere dönüşür.

Yale ekibi, özellikle kan-beyin bariyerini geçme kapasitesiyle polimerin daha etkili versiyonlarını yarattı. Hücre Raporlarında, sadece farelerin demans geliştirmelerini engellemekle kalmayıp aynı zamanda beyinlerini tamir etmeleri için yer sağladıkları ve böylece bir labirentte hafızada gezinme yeteneklerini geliştirdikleri açıklandı.

PrPC, Creutzfeldt-Jakob ve Mad Cow Disease’a neden olan tuhaf bir protein kategorisi olan bir priondur, bu nedenle Strittmatter polimeri Creutzfeldt-Jakob prionları ile enfekte olmuş hücrelerde test etti. Sadece hücre kültürlerinde test edilen ilaçların nihai başarı oranı, hayvanlar üzerinde çalışmış olanlardan çok daha düşük olmasına rağmen, benzer şekilde etkili görünmektedir.

İlaçların hayvan testlerinden klinik kullanıma kadar yol alması her zaman uzun ve yavaş bir süreçtir ve Alzheimer tedavilerinin tarihçesinin gösterdiği gibi, çoğu zaman başarısızlıkla doludur. Bununla birlikte, işlem, ilaçların zaten başka amaçlara konulduğu ve güvenli olduğu gösterilen yerlerde oldukça kısadır. Sefiksim’in aksine, Strittmatter’ın optimize edilmiş polimeri bu teste sahip olmamıştır, ancak yakından ilişkili birçok ilacın oluşturduğu kayıt, güvenli olacağı umudunu arttırmaktadır.

Kaynak Adresi

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

İstanbul Üniversitesi : müsilajı temizlemek için deniz bakterilerini kullanacak

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, Marmara Denizi’nde oluşan müsilajı doğal ortamında deniz bakteri izolatları ile …