Anasayfa / GENEL / Sağlığımızı Etkileyen Diş Macunundaki 10 Kimyasal Madde

Sağlığımızı Etkileyen Diş Macunundaki 10 Kimyasal Madde

Diş macunlarını ne kadar iyi zararsız görsekte işin aslı mükemmel değil.Sağlığımızı etkileyen diş macunları ve içindeki kimyasal maddelerine göz atalım.Herkesi bilinçlendirmek ve uyarmak için bu yazıyı paylaşalım.

Florürsüz diş macunu ararken aslında başka zararlara da maruz kalıyormuşuz.
İşte marketlerden kolaylıkla edinebildiğiniz diş macunlarının içindeki zehirli kimyasallar:

1-) Aspartam – İnsan vücuduna girince hem bir kanserojene, hem bir nörotoksine (sinir sistemi üzerinde zararlı etkileri olan bir zehir) hem de bir eksitoksine (sinir hücrelerini öldüren toksik madde) dönüşüyor. Aspartamın sebep olduğu belgelenmiş 90 tane semptomdan bazıları: baş ağrısı, migren, baş dönmesi, nöbet, bulantı, uyuşma, kas spazmları, kilo artışı, deri döküntüsü, depresyon, yorgunluk, sinirlilik, çarpıntı, uykusuzluk, görme bozuklukları, işitme kaybı, nefes zorluğu, anksiyete atakları, konuşma bozukluğu, tat kaybı, tinnitus (kulak çınlaması), vertigo, hafıza kaybı ve eklem ağrıları. Aspartamın yan etkilerini inceleyen bilim adamları ve doktorlara göre beyin tümörleri, MS, epilepsi, kronik yorgunluk sendromu, Parkinson, Alzheimer, mental gerilik, lenf kanseri, lösemi, doğum kusurları, fibromialji ve diyabet aspartam kullanarak tetiklenebilir ya da ağırlaşabilir.

2-) Carrageenan – Kıvam artırıcı olarak ekleniyor. Etilen klorohidrin oluşumu sebebi ile yüksek kanserojen,ülser ve zehirlenme riski taşıyor. Tekrarlayan carrageenan tüketimi deri döküntüleri ve gastrointestinal problemlere neden oluyor.

3-) Dietanolamin – Köpüklü ürünlerdeki genel bir bileşen olan dietanolamin (DEA), en iyi ihtimalle göz ve cildi tahriş eder ve en kötü ihtimalle kanserojen nitrat oluşturabilen bir hormon bozucu maddedir . Cildinizi DEA’ya maruz bırakma, artan böbrek ve karaciğer kanseri riski ile bağlantılıdır.

4-) FD & C Blue 1 ve 2 – Diş macunun parlak mavi rengi bu maddelere verilir. Bununla birlikte, diş macunu üzerindeki faydaları tamamen kozmetiktir. Bu boyaların yutulması solunum ve sindirim sistemlerini tahriş edebilir. FD & C Blue # 1, çocuklarda öğrenme ve davranış problemlerine neden olur.

5-) Florür – Epifiz bezini kireçlendiren ve fonksiyonsuz duruma getiren en korkunç madde florür. I. Dünya Savaşı sırasında Almanlar ve Ruslar, Farben adlı şirketin ürettği florürü hapistekileri daha ‘etkisiz ve aptal‘ yapmak için içme sularına katıyormuş. (yoksa ülkemizde de mi?) Florürün beynin belli bir bölgesine tahribat yaparak kişileri mücadele anında daha az aktif hale getirdiği tespit edilince bir kimyasal silah olarak kullanılmış. Halen günümüzde bilinen sakinleştirici ilaçların %25’i florür içermektedir. Dahası II. Dünya Savaşı sırasında florür nükleer silah yapımı için kullanılmış. Vücutta biriken florürün beyin bölgesinde birikmesi, merkezi sinir sistemini etkilemekte, davranış bozukluklarına yol açabilmektedir.
Buna ek olarak, çok fazla florür emildiğinde, kusma, cilt döküntüleri ve baş ağrısı gibi belirtileri içeren florür toksisitesi ortaya çıkabilir.

6-) Propilen glikol – 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada yüksek doz ve uzun periyotlarda propilen glikolün merkezi sinir sistemi üzerinde toksik etki oluşturduğu, hiperozmalite (kan akıcılığının azalması) hemoliz (eritrosit parçalanması) kardiyak aritmi (kalp ritminin bozulması), nöbet, ajitasyon ve kandaki laktik asit miktarının artmasına sebep olduğunu bildirmişlerdir.

7-) Sodyum lauril sülfat – Bu kimyasal bir deterjan, bir temizleme maddesi ve köpürtücü madde olarak ilave edilir. Cilt (Şampuan ile saç derisinden) veya ağız yolu ile (diş macunu) kan dolaşımına geçen SLS yüzde 1’in altında bile alınınca insan sağlığına zararlıdır. SLS; kan hücrelerinde toksik tesire, diş etlerinin şişmesine, diş eti hastalıklarına, dişlerin asitlere karşı direncini azaltarak çürümelere ve alerjik reaksiyonlara zemin hazırlar. Kanser oluşturan diğer kimyasallar ile reaksiyona girer ve kanser oluşumunu hızlandırır.

😎 Endokrin (hormon) bozulması sebebidir; hormonların hareketini taklit edebilir ve günlük vücut fonksiyonlarımızı kontrol eden ilişkili mekanizmaları bozabilir; östrojen hormonunu taklit ederek üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir.
SLS özellikle göz hücreleri tarafından anında emilir (direkt göz temasıyla değil, saç köklerinden doğru emilerek); özellikle çocuklarda zararlı etkisi ve gelişimi gözlenmektedir. SLS saç foliküllerine zarar veren oldukça sert bir aşındırıcıdır; saç dökülmesine sebep olur.
Alerjik reaksiyonları arttırarak; zararlı maddelere karşı bir bariyer olarak hareket edebilme yeteneğine sahip olan cilde zarar verir.
Cildin nemini kaybettirerek cilt kuruluğu yapar.

9-) Sorbitol – Diş macununun kurumasını ve sertleşmesini önlemek için sorbitol sıklıkla önemli bir bileşen olarak eklenir. Günlük alım miktarı 30 gramı geçtiğinde hazımsızlığa ve laksatif etkisi ile ishale yol açar. Ayrıca yapılan değişik çalışmalar Sorbitol’ün fazla kullanımının Kolon Kanseri’ne, mide ağrısına, göz hücrelerinin yapısının bozulmasına, katarakt oluşumuna, böbrek rahatsızlıklarına ve yüksek tansiyona sebep olabileceğini göstermiştir.

10-) Triklosan – Bağışıklık sistemini zamanla çökertip, vücudun mikroplara, bakterilere karşı savunmasını öldürüyor. Kas fonksiyonlarını ve iskelet yapısını olumsuz yönde etkiliyor. Kanserojen bir madde olduğu için çağımızın büyük hastalığı olan kanser vakalarına davetiye çıkartıyor. Alerji ve egzama gibi ciddi rahatsızlıklara yol açıyor.

 

Doğal Diş Macunu nasıl yapılır?

3 çorba kaşığı kabartma tozunu 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ve bir paket doğal tatlandırıcı stevia (tatlandırıcı kullanmasanız da olur) ile karıştırın. Hindistancevizi yağı hafif bir tat verecek ve pürüzsüz kıvamını sağlayacaktır. Hindistancevizi yağı kullanmak istemiyorsanız jel kıvamı vermek için 4 çay kaşığı bitkisel gliserin de kullanabilirsiniz.

Güzel bir tat yakalamak için içine çocuğunuzun en sevdiği esansiyel yağdan bir çay kaşığı ekleyin. Nane yağı iyi bir seçenektir, ancak çocuklara biraz keskin gelebilir. Bunun yerine portakal, vanilya, badem özü gibi yağlar kullanabilirsiniz.

Diş macununuzu hava geçirmeyen, kapalı bir kutuda saklayın. Lavabodan diş macunu artığını temizlemek için ılık su kullanın; soğuk su kullandığınız takdirde hindistancevizi yağı lavabonun kenarlarına yapışır. Bu diş macunu köpüksüz olacaktır, kullanmaya alışmanız biraz zaman alabilir.

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

ABD, Merakla Beklenen UFO Raporunu Yayımladı

Geçen haftalarda UFO uzmanı Prof. Dr. Madhu Thangavelu’nun, ABD savaş pilotları tarafından kaydedilen UFO görüntüleri …