Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Mısır’da 4400 Yıllık Lahit İlk Kez Açıldı

Mısır’da 4400 Yıllık Lahit İlk Kez Açıldı

Mısır’da günümüzden 4 bin 400 yıl önce hüküm süren Firavun Neferirkara Kakai’nin döneminden kalan ve aradan geçen bin yıllara rağmen üzerindeki renklerin ve hiyerogliflerin şaşırtıcı derecede korunmuş olduğu bir lahit ilk kez açıldı. Lahdin 10 metre yüksekliğinde, 3 metre eninde ve 3 metre derinliğinde olduğu belirtilirken yerel basına, söz konusu mezarların lanetli olabileceği ihtimali de yansıdı. Daha önce hazine avcıları ve yağmacıların ortaya çıkardığı mezarlardan Ankhmahor lahdinde ‘mezara dokunan kişinin yılan ve timsahlar tarafından yenileceği’ tehdidi dikkat çekmişti. Mısır’ın eski Antika Bakanı Zahi Hawass, “Antik Mısır’ın gizemli hazinelerinden sadece yüzde 30’u keşfedilebilmiş durumdadır. Kumların altında çok büyük hazineler yatıyor” ifadelerini kullandı.

 

Kazı işçilerinin şefi Mustafa Abdo, rahibin yakın zamanda ortaya çıkarılan mezarında yürüyor. C: AP

Mısır Eski Eserler Bakanı Khaled El-Enany, mezarın son derece iyi korunmuş olduğunu ve içinde heykeller barındırdığını söyledi. Arkeologlar mezarın altında, bir tanesi Wahtye’in lahdini barındırıyor olabilecek beş gizli bölme buldu.

Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri, Wahtye’in ilahi müfettişlik unvanını taşıyan yüksek rütbeli bir rahip olduğunu söyledi. Wahtye, MÖ 2446 ila MÖ 2438 yılları arasında saltanat sürmüş Neferirkare adlı bir firavun için çalışmıştı.

 

Neferirkare için inşa edilmiş piramit, Abusir adlı bir bölgede Sakkara’nın yaklaşık 3 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Söz konusu mezar, iki seviyeden oluşuyor ve üst seviyede 24, alt seviyede ise 31 heykel yer alıyor. Heykellerin hepsi olmasa da çoğu, insanları ya da tanrıları betimliyor. Bazıları gerçek insan boyutlarında, bazıları ise 1 metreden daha kısa.

Wahtye adındaki yüksek rütbeli rahip için inşa edilen mezardaki heykellerden biri. C: Reuters

Mezarda keşfedilen hiyeroglifler genellikle Wahtye’in annesi “Merit Meen” den bahsediyor. Merit Meen, tanrı Min’in sevgilisi, eski çağlardaki bereket tanrısı anlamına geliyor.

Hiyeroglifler ayrıca, Wahtye’nin karısı “Nin Winit Ptah” dan da bahsediyor. Bu isim ise “Tanrı Ptah’ın en büyüğü” anlamına geliyor. Ptah, Sakkara yakınlarındaki eski bir Mısır başkenti olan Memphis ile ilişkili bir yaratıcı tanrıydı.

Mezar aynı zamanda, binlerce yıllık bir zaman geçmesine rağmen renkleri hala kaybolmamış sayısız resim içeriyor. Resimler, Antik Mısırlıların yemek pişirme, içme ve inşaat işleri de dahil olmak üzere çeşitli faaliyetlerine dair tasvirler taşıyor.

4.400 yıllık mezardaki heykellerin renkleri binlerce yıl geçmesine rağmen korunmuş. C: AFP

 

Waziri, arkeologların, yakında beş gizli odayı kazmaya başlayacağını söyledi ve odalardan birinin Wahtye’in lahdini ve onunla birlikte gömülen eserleri ortaya çıkaracağına inandığını söyledi.

Sakkara’da bu yıl birçok başka keşif yapıldı. Bunlar arasında, yüksek bir generalin 3.300 yıllık mezarı, altınla süslenmiş bir gümüş yüz maskesi ve 100’den fazla kedi heykeline sahip bir mezar kompleksi bulunuyor.

 

 

 

kaynaklar, sabah.com.tr

arkeofili

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

Brezilya İnga Taşının 6 Bin Yıllık Gizemi

Inga Nehri’nin ortasında bulunan taş, Brezilya’nın Inga kentinden çok uzakta olmayan, Brezilya’daki en ilginç arkeolojik …