Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Elif Lam da ki Ra

Elif Lam da ki Ra

Kutsal kitaplara göre Kudüs’te Allah’a ait ilk tapınak yapılır. Tarihsel bilgilere göre de Allah’a ait ilk tapınak Akneton tapınağıdır; çünkü tek tanrılılık ve Allah tanımı, namaz, sünnet, cennet, cehennem, kurban, ahiret, mahşer, kıyamet vs. bu tapınağın inanç sisteminin içinde yer alıyordu ve Musa’ya tanrı tarafından indirildiğine inanılan 10 emir de Akneton tapınağının giriş sütunlarında yazılıydı.

“Amen” “saklı olan” demektir.Teb’in baş tanrısıdır.Eşi Ame -net’le birlikte ilk tanrılardan biridir.Kutsal hayvanları kaz ve koçtur.Orta Krallık döneminde sadece yerel bir tanrıydı ama Tebliler Mısır’a hakim olunca Amen önemli bir tanrı oldu.18.Hanedan’dan itibaren Tanrıların Kralı oldu.Ünlü Amen tapınagı Karnak,dünyanın en büyük dinî yapısıdır.Yeni Krallık boyunca Amen’in eşi Mut olarak kabul edildi.Bu ikilinin çocuğu Ay tanrısı olarak bilinen Khons(Chons)’tur.

AMEN-RA(Amon-Re): Amen rahipleri tarafından Yeni Krallık’a geçisi saglaması için tasarlanmıs karma bir tanrıdır.Bu Amen’in gücünü Ra’ya yansıtır (veya tam tersi)

Müslümanlar firavuna dua ettiklerini biliyorlar mı? Diye soruyor bazı kesimler. Peki, olaya daha farkli boyuttabakılamaz mı? Bu anlatilan yoldan devam edersek kuranda bahsedilen “sizden oncekilere de kitap indirdik..” ve “sizden öncede kavimlere elçi gönderdik. ” ayetleri kuranın evrensel olduğunu göstermiyor mu?
Başlıkta anlaşıldığı üzere Elif Lam Ra da ki esrarın alemlerin rabbi olan Allah’ın önceki isimleri olamaz mı? Genel kesim ön yargısına dayanarak semavi dinlerin ömürlerinin paganizme dayandığını iddia ediyorlar. Ben ise aksini, yani eski dinlerin temelinin de semavi dinlere dayandığını düşünüyorum. Mısır tanrısı Ra ile kuranda ki Elif lam Ra arasinda ileri zamanda nasil bir baglanti çıkar bunu belki hep birlikte göreceğiz. Lakin kuranda ki gizli mükemmelliğe ben inanıyorum.
Peygamber den önce mekke döneminde kabe cevresinde bulunan bir putta ay tanrısı Alalah idi. Hatta denir ki fil vakasından sonra 7 sene boyunca mekkelilerin ay tanrısı Alalah a taptıkları ve tekrar çok tanrılı inanca geçtikleri ifade edilir.
Eski mısırda tanrı amona yazılan dua ile fatiha arasında neredeyse fark yoktur. Lakin bu islam alıntı dindir demek değildir. Bu bana göre piramitleri yapan mısırlı halkın geçmiş zamanda semavi dinlerle hz yusuftan daha önce temas ettiklerine bir işaret diye düşünüyorum. Mısır hiyegrofilerinde 2. Ramses döneminde musa ya da yusuf peygamberin varligina dair isaretler bulabilirsiniz. Hiyegrofiler de 7 sene nil nehrinin cömert, bir 7 sene sonra cimri davrandığını yazarlar. Kenanlı bir gencin firavuna danışman olduğuda kabartmalarda geçmektedir. Lakin buna rağmen çoğu arkeolog bu durumu bilimsel okarak hala kabul etmemiştir. Nedeni ise 2. Ramses in hz yusuf zamaninda degil de musa zamanına denk geldigini iddia eder. Gunes tanrısı Ra ile kuranda bulunan Elif Lam Ra da ki Ra arasinda bir bağlantı var mı nasil bir bağlantı var bunu zaman gösterecek.

Hakkında Ertuğrul Gazi

Seçtiklerimiz :)

Brezilya İnga Taşının 6 Bin Yıllık Gizemi

Inga Nehri’nin ortasında bulunan taş, Brezilya’nın Inga kentinden çok uzakta olmayan, Brezilya’daki en ilginç arkeolojik …