Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Parmaklarını Kesen Paleolitik İnsanların Gizemleri

Parmaklarını Kesen Paleolitik İnsanların Gizemleri

Paleolitik toplumlarda parmakları kesmek görünüşe göre dini ayin veya fedakarlığın bir sembolüydü. Bilim adamları son zamanlarda Paleolitik insanların kendi parmaklarını tuhaf ve daha önce bilinmeyen bir dini fedakarlığın bir parçası olarak kestiğini ortaya mı çıkardılar ?

Fotoğraf : Jean Clottes / McCauley ve diğerleri / Paleolitik Arkeoloji Dergisi

 

Dünyanın dört bir yanındaki mağara sanatının dikkatli bir araştırmasına dayanan bilim adamları, bir dizi antik pigmentin kullanıldığı el izlerinin farklı sanatçıların parmaklarını kestiğini gösterdiğini belirledi.

Bilim adamları, parmakların eksik kısımlarının sanatta düzenli bir şey olduğunu buldular ve eklerin yaygın yokluğunun büyük ihtimalle garip ve önceden bilinmeyen bir dini fedakarlığın sonucu olduğuna inanıyorlardı.

Bununla birlikte, uzmanlar, kesik parmakların, atalarımızın binlerce yıl önce yaşadığı zorlu ortamların sonucu olabileceğini de gösteriyor. Uzmanlar, fronbit, kaza ve hayvanlara, eksik falanjlar için olası tüm nedenleri işaret etmekte

New Scientist ile yapılan bir röportajda Kanada’daki Simon Fraser Üniversitesi’nden Mark Collard, “Parmak amputasyonu yakın geçmişte birçok bölgede oldukça yaygın bir davranıştı” dedi.

“Mevcut veriler, bazı Üst Paleolitik insanların dini fedakarlık amacıyla parmak amputasyonuna giriştikleri hipotezi ile oldukça iyi görünüyor” diye ekledi.Parmakları kesmek, binlerce yıl önce görünüşe göre birşeydi.
Bu, aynı davranışı sergileyen 121 ayrı toplumu ortaya çıkaran Afrika, Avrasya, Okyanusya ve Amerika kıtalarından oluşan geniş bir veri tabanına dayanmaktadır.En iyi örneklerden biri belki de 231 el şablonunu bulabildiğimiz Fransa’daki Grotte de Gargas. Uzmanlara göre 114 tanesi bir veya daha fazla eksik parmağı var.

Ancak bir kısım insan topluluğu, eski insanların dini fedakârlıklarla parmaklarını kestiklerini kabul etmiyor.
Bazı uzmanlar, eski insanların sadece parmaklarını bükebileceğini veya hatta etrafına boyanmış olabileceğini öne sürmüşlerdir. Diğer akademisyenler parmaklarını kesmenin sevilen birinin kaybından sonra kederle başa çıkmanın eski bir yolu olabileceğini ileri sürüyor.

Ancak, araştırmacılara ve Paleolitik Arkeoloji Dergisi’nde yayınlanan çalışmalarına göre en olası açıklama dini bir fedakarlıktır veya sembolü olduğu kanısında.Fakat farklı akademisyenlerin farklı görüşleri var.Sydney Üniversitesi’nden arkeolog Ian Gilligan,” etnografik vakaların hiçbiri Buz Devri el şablonlarında görülen ayırt edici desenle eşleşmiyor.

C: Henri COSQUER/Gamma-Rapho via Getty


Dünyanın çeşitli yerlerindeki onbinlerce yıllık mağara resimlerinde el şablonları sürekli olarak görülüyor. Yine de, Fransa ve İspanya’nın Paleolitik sakinleri tarafından dekore edilmiş bazı mağaralarda, merak edilen bir şey gözlemleniyor: Bu el şablonlarının çok yüksek bir kısmında bazı parmaklar eksik.

Bu durum, uzun yıllar boyunca yoğun tartışma konusu oldu. Bu parmaklar nasıl eksilmişti? İnsanlar olarak ağırlıklı olarak ellerimize bel bağladığımız için, pek çok kişinin yanlışlıkla parmaklarını kaybetmesi olağandışı bir şekilde dikkatsizce gözüküyor.

Bu yüzden birçok arkeolog, eksik parmakların kasıtlı olarak yapıldığı sonucuna vardı. Ancak nasıl ve neden olduğu konusunu çözmek oldukça zor. Bazı arkeologlar, sanatçıların sadece parmaklarını aşağı doğru katladığını veya şablonun bazı kısımlarını boyadıklarını iddia ediyor.

Diğerleri ise, bu bölgelerde yaşayan insanların, dehşet verici bir uygulamayla meşgul olduğunu iddia ediyor: kendi parmaklarını kesmek. İlk başta çılgınca geliyor, ancak ihtimal vermekte fayda var. Yeni bir araştırma, kanıtlarını tartışmanın “parmak kesimi” tarafına ekledi.

Arkeolog Mark Collard, “Parmak kesimi yakın geçmişte birçok bölgede oldukça yaygın bir davranıştı.” diyor.

 

“Mevcut veriler, bazı Üst Paleolitik insanların dini kurban amacıyla parmak kesimi yaptıkları hipotezine oldukça uygun görünüyor.”

Araştırma ekibinin sonuca varmak için ortaya çıkardığı birkaç kanıt var. Birincisi, bir avuç mağaraya kaydedilmiş şeffaf sayılar (izole edilmiş örnekler başka yerlerde de bulunabilir).

Fransa’daki Gargas Mağarası’nda, 45-50 farklı kişi tarafından yapılmış 231 el şablonu bulundu. Bu el şablonlarından 114 tanesinin bir ya da daha fazla parmağı eksikti.

Yine Fransa’daki Cosquer Mağarası’nda, 49 el şablonundan 28 tanesinin eksik parmakları vardı. Ek olarak, İspanya’daki Maltravieso’da, 71 el şablonundan 61 tanesinde eksik parmaklar vardı.

Ayrıca parmağı eksik olan insanların resimler yaptığına dair de kanıtlar var. 1976 yılında arkeolog C. Barrière’in belirttiğine göre, Gargas Mağarası’nda sertleşmiş çamurda insan uzuvlarının izleri vardı ve bunlardan bazılarında belirgin olarak parmaklar eksikti. Çamurda bırakılmış bu izlerin, mağara duvarlarına yapılan el şablonlarıyla aynı döneme ait olduğu düşünülüyor.

Üst Paleolitik dönemdeki bazı insanların parmaklarını ya da parmaklarının bir kısmını, kangren ya da başka travmatik sebeplerle kaybetmiş olması mümkün, hatta büyük bir ihtimal. Ancak el şablonlarının çoğunda birden fazla parmak eksik. Hatta bazılarında dört parmak birden eksik.

Araştırmacıların odaklandığı nokta da tam olarak bu. Araştırmacılar, İnsan İlişkileri Alanı Dosyalarını (küresel bir insan etnografyası veri tabanı) incelediler ve Afrika, Avrasya, Okyanusya ve Amerika kıtalarında, ritüelistik olarak parmak kesme işlemi yapan dünya çapında 121 modern toplum buldular. Sonuçlar, bunun yok olma sürecinde olmasına rağmen gerçek ve yaygın bir uygulama olduğunu gösteriyordu.

Collard, “Oldukça şok ediciydi. Uygulamayı hayal bile edemediğim, zarar verici bir uygulama gibi görünüyor. Ancak bunu uygulayan grupları bulmaya devam ettik.” diyor.

Gargas Mağarası’ndaki Negatif el şablonları. C: Brea McCauley et al. 2018.

Bunun yapılma nedeni ise çeşitlilik gösteriyordu. Bazı kültürlerde sevilen birinin kaybıyla ilişkili aşırı üzüntü ifadesi olarak uygulanırken, bazılarında ise bazı Aborjin Avustralya gruplarının balıkçıları gibi kimlik belirtisi için kullanıyordu. Bu gruplardan bazılarında parmak kesimi evlilik belirtisi veya bir ceza biçimi olarak da kullanılabiliyordu.

Ya da ritüel kurban biçiminde uygulanıyordu. Araştırmacılar, Üst Paleolitik insanların neden kendi parmaklarını kestiklerinin en olası açıklaması olarak, onları bir tanrıya ya da doğaüstü güce ulaştırdıklarına inandıklarını düşünüyor.

Bu, travmatik dini ritüellerin kişilerarası bağları güçlendirdiği göstermesi, grup dinamikleri hakkında da bize bir şeyler söyleyebilir.

Ancak herkes bu araştırmaya ikna olmuş değil.

Araştırmada alıntı yapılan arkeolog Ian Gilligan, “İnceledikleri etnografik vakaların hiçbiri, buz çağı el şablonlarında görülen ayırt edici örüntüyle eşleşmiyordu; yani, beşinci, dördüncü ve üçüncü parmakların düzenli kısaltılması ve başparmağın olduğu gibi bırakılması.” diyor.

“Öte yandan, bu model tam olarak kangren ile eşleşiyor. Bu model, parmakların donmaya karşı farklı duyarlılığına karşılık geliyor ve başparmak genellikle bundan etkilenmiyor.”

Ve Durham Üniversitesindeki arkeologlar, bu yapının kasıtlı olarak kesilmesinin intiharla eşdeğer olabileceğine inanıyor ve bu yüzden kişilerarası ilişkilerdeki kazancın, bu riske değmeyeceğini söylüyor. Bu arkeologlar, parmakların eğildiğini ya da sembolik bir iletişim biçimi olarak boyanmış olduğunu öne sürüyor.

Ve Chicago Üniversitesi’nden Dale Guthrie, mağarada çocukların şakalaştığını düşünüyor.

Ancak araştırma ekibi, parmak kesme işleminin kesinlikle meydana geldiğini iddia etmiyor. Makale, bir olasılığın araştırılması ve kesin bir cevap değil. Hatta aslında bu konuda asla kesin bir cevap alamayabiliriz.

Araştırmacılar, “Parmak kesim hipotezini destekleme durumu hava geçirmez değil. Hipotezin ileri tetkik amaçları için doğruymuş gibi muamele edilmesini gerektirecek kadar güçlü olduğu kanaatindeyiz ve burada bildirilen çalışmada yaptığımız şey budur.” diyor.

Kaynak adresi :

https://www.ancient-code.com/paleolithic-people-amputated-their-fingers-in-bizarre-religious-sacrifice/

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

Batı Afrika’da Yeni Bir Gizemli Hayalet DNA Rastlandı

Bilim insanları, Afrika’da en az yarım milyon yıl önce yaşayan ve genleri günümüze kadar gelen …