Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Gizemli İnsan Türleri Modern İnsandan 40.000 Yıl Önce Tibet’in En Yüksek Platosunda Yaşıyordu

Gizemli İnsan Türleri Modern İnsandan 40.000 Yıl Önce Tibet’in En Yüksek Platosunda Yaşıyordu

Bilim adamları, modern insanlardan çok önce, Tibet Platosu’nda gizemli bir insan türünün yaşadığını keşfettiler.Bu, insanların Tibet Plateau’da on yıl öncesine inanmış olduğumuzdan çok daha önce yaşadıklarını kanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda son derece sert ortamlarla başa çıkacak ilk insanların modern insanlar değil, Denisovans olduğu anlamına gelir.

Denisovalar, Sibirya bölgelerinde yaşayan ve güneydoğu Asya’ya kadar göç eden eski insanlardı. Ayrıntılı araçlar, silahlar ve hatta mücevherler geliştirmek için kredilendirildiler.

Başlıca akademisyenler, insanların yaklaşık 12.000 yıl önce nispeten yakın zamana kadar Tibet Platosu’na göç etmediklerini ve onu yaklaşık 3.600 yıl önce kalıcı olarak işgal ettiklerini ileri sürdüler.

Fakat Nwya Devu’nun arkeolojik alanı, Tibet Platosu’ndaki insan işgalinin zaman çizelgesini yeniden düşünmemize zorladı.

Deniz seviyesinden 4600 metre yükseklikte bulunan arkeolojik kent, bıçaklar ve hatta organik kalıntılar da dahil olmak üzere binlerce taş veya benzeri aletler uzmanlar tarafından keşfedilmiştir.

Resim: Nwya Devu’nun arkeolojik sahasında uzmanlar tarafından keşfedilen bazı eserler. Fotoğraf : Xing Gao

Toprak örneklerine dayanan bilim adamları, sahadaki en eski aletlerin 40.000 ila 30.000 yaş arasında olduğunu belirtti.

“Bildiklerimiz, Denisovaların anavatanlarını güney Sibirya’nın Altay dağlarında terk ettikleri ve nihayetinde kendileriyle imza atacakları Melanezya’ya (Avustralya’nın kuzeydoğusundaki adalara) doğru yürüyüş yaptıklarıydı.” Dr. Tucson’daki Arizona Üniversitesi, Yeni Bilim Adamına söyledi.

“Böyle bir göç için tek bir mantıklı rota, Tibet Platosu’nun üzerinden geçmeyi içerebilirdi” diye ekledi.

Nwya Devu’nun arkeolojik alanı uzun zamandan beri uzmanlar tarafından kazılmış ve bilim adamlarının yıllar içinde topladığı araçlar da dahil olmak üzere çok sayıda eserle bilinir.

Ve Tibet Plateau’da yaklaşık 40.000 yıl önce Denisovaların varlığının kanıtı modern Tibetlilerde bulunur.

Bilim adamlarına göre, çoğu Tibetliler genomlarında Homo sapiens ve Denisovans üyeleri arasındaki melezlemeye kadar uzanan yeni bir DNA parçası taşırlar.Belkide bu insanlar annunakilerin kökenine kadar dayanıyor.
Yüksek rakımlarda dna değişmiş yada bir parçası kendi kendine melez bir ırka dönüşmez,sanırım bu konuda belirtilen insanlar annunaki ve ötesi gizemli uygarlıklara benziyor ve belkide onların torunlarıdır.

“Nadir” DNA’nın bu yığınının, bölge yerlilerinin aşırı yüksekliklerde bulunan sınırlı oksijen kaynağı ile başa çıkmasına izin vermekten sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

“Bildiklerimiz, Denisovaların anavatanlarını güney Sibirya’nın Altay Dağları’nda terk ettikleri ve nihayetinde kendilerine imza genomuyla birlikte Melanezya’ya (Avustralya’nın kuzeydoğusundaki adalara) doğru ilerledikleri” belirtiliyor.

“Böyle bir göç için tek bir mantıklı rota, Tibet Platosu’nun üzerinden geçmeyi içerebilir.”

Kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

Netflix : Çok Gizli UFO Projeleri Belgeseli Yayında

Netflix‘in yeni UFO belgeseli olan Top Secret UFO Projects: Declassified ya da Türkçesi ile  Çok Gizli UFO …