Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Karahunj: Ermenistan’ın Stonehenge’in Gizemi ve Dünyadışı Uygarlığın Kanıtı

Karahunj: Ermenistan’ın Stonehenge’in Gizemi ve Dünyadışı Uygarlığın Kanıtı

Sadece “Ermeni Stonehenge” esrarengiz piramitleri ve İngiltere’deki diğer eski akrabaları tarafından binlerce yıl öncesine dayanmakla kalmaz, aynı zamanda buradaki kayaların bir kısmı uzamış kafalar ve badem biçimli gözlerle meraklı varlıkları tasvir eder.Yani dünyadışı varlıkları,aslında dünyadışı varlıklar binlerce yıldır gezegenimize gelmiş ve evresel süreçte bulunmuşlardır.Bu kalıntılarda onların varlığına işaret ediyor.Facebook sayfamızda paylaştığımız bu görselin daha derin detayları için yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Karahunj’daki kayaların bir kısmı uzamış kafalar ve badem biçimli gözlerle gizemli insansı varlıkları tasvir eder. Bu görseldeki fotoğraf belkide gri uzaylı varlıkları temsil ediyordur ?

Günümüzde Ermenistan’da bulunan Karahunj’da, Zorats Karer ya da Ermenistan’ın Stonehenge olarak bilinen, keşfedilmesinden bu yana tartışmalı tepkilere neden olan gizemli tasvir buluyoruz.

Carahunge ya da Karahunj, İngiltere’nin Stonehenge bölgesini en az 3.500 yıl öncesine ve antik Mısır Piramitleri’ne 3000 yıldan fazla dayanarak geleceğine inanılan eski bir yapıdır. Bu antik kompleksi 7 hektarın üzerinde kaplar ve binlerce yıl önce bölgeye yerleşmiş olan erken medeniyetlerin yarattığı tuhaf oymalar sıradışı izler taşır.

Ziyaretçilerin çoğu, bu etkileyici antik kentin Stonehenge’e çok benzediğine katılıyor. Antik kentin ana benzerliği, taşların ilginç dairesel desenlerinde yatmaktadır. Ermenistan’ın İngiltere’deki muadili gibi; asıl amaç, taşların gizemini çözemeyen arkeologlar için derin bir gizemdir.

Binlerce yıl önce bu antik kentin ne olduğunu açıklamaya çalışan teoriler bol ama en çok kabul edilenleri, antik kompleksinin astronomik veya törensel bir komplekstir. Ancak, araştırmacıların bilgi eksikliği ve tarihi kayıtlar nedeniyle bilmesi mümkün değildir.

Ermenistan’daki “Stonehenge” İngiltere’nin versiyonundan çok daha eskidir ve iki eliptik örtüşen çevrede yer alan benzer kabaca oyulmuş kayalardan oluşmaktadır.

İlginç olarak, Karahunj’da bulunan kayaların birçoğunun kendilerine oyulmuş garip delikler vardır ve bazı araştırmacılar eski Mısır’da keşfedilen megalitik kayalara ve onların ilginç deliklerine benzerlikler çizmişlerdir. Gizemli deliklerin bu varlığı, araştırmacıların binlerce yıl önce astronomik gözlemler için kullanıldığına inanmalarına neden oldu.

Ancak, Karahunj veya Carahunge isminin nasıl yorumlandığına bakarsak, bunun iki Ermenice kelimeden türediğini anlayacağız: Çeviren araba (ya da kar), ses anlamına gelen taş ve hunge ya da hoonş anlamına gelir. Bu nedenle, antik kent isminin “Konuşma Taşları” na çevrildiğini biliyoruz. Bu durum, taşların prehistorik zamanlarda farklı açılarda açılan “delik” sayısı nedeniyle rüzgarlı günlerde “ıslık çalma” eğilimi ile ilgilidir.

Kent, 2004 yılında Meclis kararnamesiyle resmen Karahunj (Carahunge) Gözlemevi olarak adlandırılmıştır.Çok sayıda keşif bu antik alanda çalıştı. En kapsamlı araştırma Paris Herouni ve Biurakan Gözlemevi’nden Elma Parsamyan tarafından gerçekleştirildi. Herouni, bu antik kentin “büyük ve gelişmiş bir gözlemevine ve aynı zamanda bir üniversiteye sahip bir tapınak” olduğu sonucuna vardı.

Herouni bir dizi ilginç hipotezi öne sürdü ve kentteki bazı taşların Cygnus –Deneb takımyıldızının en büyük yıldızını taklit ettiğini belirtti.

İlginçtir ki, bazıları modern Türkiye’de Karahunj (Carahunge) Gözlemevi ve Gobekli Tepe arasında benzerlikler vardır.Vahradyan, Gobekli Tepe’nin gece gökyüzünün haritasını ve Karahunj Gözlemevi’nde yer alan ve aynı mekânı temsil eden Kuğu Takımyıldızı’nın haritayı yansıttığını göstermektedir.

Ancak eski gözlemevinin yaşı, amacı ve kökeni yeterince esrarengiz değildi, bu antik yeri daha da ilginç kılan daha inanılmaz detaylar var. Sahada bulunan çok sayıda kayanın arasında, yüzeylerinde ilginç oymalar vardır. Bazı taşlarda temsil edilen insansı varlıkların bazıları, ‘griler’ günümüzün “modern yapısı” temsillerine benzemektedir. Karahunj’a oyulmuş insansı figürlerden bazıları uzamış kafalara ve badem şekilli gözlere sahipler ve tekerleklerle bir çeşit yapaylık gibi görünen şeyleri tasvir ediyorlar.

İşte bu inanılmaz eski kentin bazı görüntüleri:

 

kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: 4.57 ( 3 votes)

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

Cattle Mutilations – Uzaylıların Hayvan Kaçırma Olayları

Mutilation terimi, anormal bir şekilde, açıklanamayan bir nedenden olan hayvan ölümlerini tarif etmek için kullanılır.Bu …