Anasayfa / BİLİM VE TEKNOLOJİ / Dünya’nın İlk İnsan Beynine Benzer Çalışan Süper Bilgisayar Tasarlandı

Dünya’nın İlk İnsan Beynine Benzer Çalışan Süper Bilgisayar Tasarlandı

İnsan beyniyle aynı şekilde çalışacak şekilde tasarlanmış dünyanın en büyük süper bilgisayarı ilk kez sergiye açılmıştır.Yeni kurulan milyon çekirdekli çivili Sinir Ağı mimarisi (SpiNNaker) makinesi, 100 milyon transistöre sahip fişlerinin her biri ile saniyede 200 milyondan fazla eylemi tamamlayabilir.Bu noktaya ulaşmak için 15 milyon dolar fon aldı.

Biyolojik nöronların sanatsal bir sunumu. Resim: Maryland Üniversitesi

İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde tasarlanan ve inşa edilen SpiNNaker makinesi, gezegendeki diğer makinelerden daha gerçek zamanlı olarak daha fazla biyolojik nöronu modelleyebilir.

Biyolojik nöronlar, esas olarak saf elektro-kimyasal enerjinin ‘sivri’ yayarak iletişim kuran sinir sisteminde bulunan temel beyin hücreleridir.Kimya bilişim makine bu ani taklit eden elektronik devreler içeren büyük ölçekli bilgisayar sistemleri kullanır.SpiNNaker benzersizdir çünkü geleneksel bilgisayarlardan farklı olarak, standart bir ağ üzerinden A noktasından B noktasına büyük miktarlarda bilgi göndererek iletişim kurmaz.Bunun yerine, beynin muazzam paralel iletişim mimarisini taklit ederek, binlerce farklı hedefe aynı anda milyarlarca küçük bilgi gönderiyor.

“SpiNNaker, geleneksel bilgisayarların çalışma şeklini tamamen yeniden düşünüyor. Temel olarak, beynin geleneksel bilgisayarlardan daha çok çalışan bir makine oluşturduk ve bu da son derece heyecan verici. ”Steve Furber, böyle bir bilgisayarın ilk fikrini tasarladı.Furber, “Projenin nihai hedefi, her zaman gerçek zamanlı beyin modelleme uygulamaları için tek bir bilgisayardaki milyonlarca çekirdek olmuştur ve bunu başardık, bu harika bir şey” dedi.

Araştırmacılar nihayetinde gerçek zamanlı olarak bir milyar biyolojik nörona kadar modellemeyi hedefliyorlar ve şimdi bir adım daha yaklaşıyorlar. Bir ölçek düşüncesi vermek için, bir fare beyni yaklaşık 100 milyon nörondan oluşur ve insan beyni bundan 1000 kat daha büyüktür.Bir milyar nöron, 100 milyar beyin hücresinin veya nöronların oluşturduğu, insan beyninin ölçeğinin yüzde biri kadardır ve bunların hepsi yaklaşık olarak bir katrilyonluk sinaps ile birbirine çok fazla bağlıdır.

SpiNNaker süper bilgisayarı Görüntü: Manchester Üniversitesi

Süperbilgisayarın temel kullanım alanlarından biri, nörobilimcilerin kendi beynimizin nasıl çalıştığını daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktır. Bunu, diğer makinelerde mümkün olmayan aşırı büyük ölçekli gerçek zamanlı simülasyonlar kullanarak gerçekleştirir.Örneğin, SpiNNaker bir dizi izole edilmiş beyin ağında üst düzey gerçek zamanlı işlemeyi simüle etmek için kullanılmıştır.Bu, korteksin bir parçasının 80.000 nöron modelini, beynin dış katmanını algılar ve bilgiyi duyulardan işler.Aynı zamanda, Parkinson hastalığından etkilenen bir bölge olan Basal Ganglia adlı beynin bir bölgesini simüle etti; bu, farmasötik test gibi bilimde nörolojik atılımlar için büyük bir potansiyele sahip olduğu anlamına geliyor.SpiNNaker’ın gücü kısa bir süre önce bir robot olan SpOmnibot’u kontrol etmek için kullanıldı. Bu robot, gerçek zamanlı görsel bilgiyi yorumlamak ve başkalarını görmezden gelerek belirli nesnelere gitmek için SpiNNaker sistemini kullanır.Furber, “Nörobilimciler artık SpiNNaker’ı, insan beyninin daha önce görülmemiş büyük ölçekli simülasyonlar yürüterek nasıl çalıştığının bazı sırlarının kilidini açmak için kullanabilirler” dedi.
“Ayrıca robotikçilerin mobil robotlara büyük ölçekli sinir ağları tasarlamalarına olanak tanıyan gerçek zamanlı bir sinirsel simülatör olarak çalışıyor, böylece yürüyebiliyor, konuşabiliyor ve esneklik ve düşük güçle hareket edebiliyorlar” dedi.

 

kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

ABD, Merakla Beklenen UFO Raporunu Yayımladı

Geçen haftalarda UFO uzmanı Prof. Dr. Madhu Thangavelu’nun, ABD savaş pilotları tarafından kaydedilen UFO görüntüleri …