Anasayfa / SAĞLIK / Türkiye’de Salmonella Salgını Ölümcül Düzeyde

Türkiye’de Salmonella Salgını Ölümcül Düzeyde

NEW YORK – Perşembe günü Federal sağlık yetkilileri, çiğ hindi ile bağlantılı devam eden salmonella salgınındaki ilk ölüm olayını bildirdi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ölümün Kaliforniya’da olduğunu, ancak herhangi bir anlık ayrıntının olmadığını söyledi.Geçen Kasım ayından bu yana, ajans 35 kişide 164 kişinin hastalandığını ve en son davanın 20 Ekim’de rapor edildiğini söyledi.Hiçbir ürün geri çağrılmadı ve ajans, insanların hindi yapmasını engellemedi. Ancak, salgının yaygın ve sürdüğüne inandığını ve insanların Şükran Günü yaklaşımıyla türkiye’yi düzgün bir şekilde pişirmeye ve işlemeye çağırdıklarını söyledi.CDC ile çalışan bir epidemiyolog olan Colin Basler, “Haftalık bazda yeni hastalıkların rapor edildiğini görüyoruz” dedi.Basler, bir kişinin hastalandığı zaman ve hastalık sağlık görevlilerine bildirildiği zaman arasında bir gecikme süresi olduğunu belirtti. California Halk Sağlığı Dairesi, ölümle ilgili ek detaylar arayan bir e-postaya hemen yanıt vermedi.Salgınla ilgili olarak tek bir tedarikçi tespit edilmemiştir. Nadir salmonella suşu, türkiye’de, türkiye’de, hindi köftesi ve çiğ hindi hayvan yemi olarak tanımlanmıştır.

Ulusal Türkiye Federasyonu, üyelerinin kendi salmonella kontrol programlarını gözden geçirdiklerini açıkladı. Endüstri grubu, programların kuşların patojenlere maruziyetini azaltmak için koruyucu botların giyilmesi ve giyilmesi gibi aşı ve sanitasyonu içerdiğini belirtti.Riski sınırlamak için CDC, pişirme türünü en az 165 derecelik bir iç sıcaklığa ve pişmemiş ete değen el ve sayaçları yıkamanızı tavsiye eder.Salmonella, paketlenmiş gıdalar da dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerde bulunabilir. Bu hafta Conagra Brands, salmonellaya bir bağlantı nedeniyle 2,4 milyon kutu Duncan Hines kek karışımını geri çağırdı.CDC, salmonellayı yılda 1,2 milyon hastalığa neden olarak tahmin etmektedir. Semptomlar diyare, ateş ve abdominal krampları içerir ve yedi güne kadar sürebilir. CDC’ye göre, hastalıklar yaşlılarda ve bebeklerde şiddetli olma olasılığı daha yüksektir.

kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

İstanbul Üniversitesi : müsilajı temizlemek için deniz bakterilerini kullanacak

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, Marmara Denizi’nde oluşan müsilajı doğal ortamında deniz bakteri izolatları ile …