Anasayfa / BİLİM VE TEKNOLOJİ / PayPal Gurur Boys ve Üç Antifa Gruplarını Yasakladı

PayPal Gurur Boys ve Üç Antifa Gruplarını Yasakladı

PayPal Cuma günü yaptığı açıklamada, aşırı sağcı grup olan Proud Boys, kurucusu Gavin McInnes, Anti-Facist Ağı, Atlanta Antifa ve Antifa Sacramento’ya ait hesapları iptal ettiğini duyurdu. Ödeme işleme şirketi ayrıca, aşırı sağcı Savunma Birliği’ni kuran Tommy Robinson’u da yasakladı. Bu hareket, grupların çevrimiçi fon yaratma konusunda daha zor hale gelmesini sağlayacaktır.

Paypal, Daily Beast gazetesine verdiği demeçte, “Özgür ifade ve açık diyaloğu desteklemek ve tüm insanlar için hoşgörü, çeşitlilik ve saygı ilkelerini korumak arasında gerekli dengeyi yakalamak, birçok şirketin bugün uğraştığı bir meydan okumadır” dedi. “Doğru dengeyi sağlamak ve kararlarımızın değer odaklı ve politik olmamasını sağlamak için çok çalışıyoruz. Hesapları dikkatli bir şekilde inceler ve uygun şekilde hareket ederiz. PayPal hizmetlerinin, nefreti, şiddeti veya ayrımcı olan diğer hoşgörüsüzlük biçimlerini teşvik etmek için kullanılmasına izin vermeyiz. ”Ödeme işleme şirketi, belirli eylemlerin grupların yayılmasına neden olduğunu ortaya çıkarmayacaktır.

 

Proud Boys, grubun üyelerinin New York’ta McInnes’in Metropolitan Republican Kulübüne verdiği bir konuşma sonrasında, antifa üyeleriyle şiddetli bir değişime karıştığı Ekim ayında manşetlerde yer aldı. New York polisi, sonrasında Proud Boys’un beş üyesini tutukladı. Facebook ve iştirakı Instagram, grubun ve McInnes’in ay sonundaki platformlarından yasaklandı.

Bir bütün olarak antifa tartışmalı olsa da, Paypal’ın bu belirli yerel üyeleri neden seçtiği açık değil. Geçtiğimiz yıllarda şirket, Belfast Antifa, Antifa Arkansas, Antifa Philadelphia ve Rose City Antifa’ya ait hesapları da sessizce iptal etti. Atlanta Antifa, bir tweet ile depresyonlamayı “yanlış eşdeğer” olarak suçladı.

Bu doğruysa, Paypal saçma bir yanlış eşdeğerlik yapıyor. Liberal “her iki tarafın” söyleminin yol açtığı yer burasıdır. https://t.co/qg49QyNFmZ
– Atlanta Antifascists (@afainatl) 9 Kasım 2018

Paypal, Pittsburgh’daki Hayat Ağacı sinagogunda 11 kişiyi öldürdüğü iddia edilen silahlının sahada Yahudi aleyhtarı içerik yayınladığını açıkladıktan sonra Ekim ayı sonunda sosyal ağı Gab’i yasakladı. Eylül ayında Paypal, Alex Jones ve Infowars’ı kestirmeye karar verdi ve Twitter ve Facebook gibi bir dizi başka platformda da yer aldı ve bu da son zamanlarda aşırı sağcı komplo teorisyenini ve çıkışını engelledi. Jones, geçtiğimiz ay “bakış açısı ayrımcılığı” iddiasıyla ilgili bir dava açtı ve platformda geri alınmasını talep etti.

kaynak adresi

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

Elon Musk’ın Uyduları Uzaylıları Bize Çekecek

Astrofizik profesörü Zaza Osmanov, milyarder Elon Musk’ın yörüngeye yerleştireceği internet uydularının “kozmostan görüleceğini” belirtti. Profesör, …