Anasayfa / BİLİM VE TEKNOLOJİ / Çin’in Çekirdek Uzay İstasyon Modülü Chang’e-4 Uzay Aracı Tanıtıldı

Çin’in Çekirdek Uzay İstasyon Modülü Chang’e-4 Uzay Aracı Tanıtıldı

Tam boyutlu bir model uzay istasyonu modülü, Chang’e-4, uzak taraf uzay aracı ve yeni fırlatma araçları da dahil olmak üzere Çin uzay teknolojisi, Güney Çin’deki Zhuhai Airshow’da açıklandı.

Tam boy modeli, gelecekteki Çin Uzay İstasyonu için “Tianhe” çekirdek modülünün ilk kez kamuya sunulduğunu temsil ediyor.

16,6 metre uzunluğundaki modül, 4.2m çaplı bir kaynak bölmesi, 2.8m çapındaki bir yaşam desteği ve kontrol bölümünden ve diğer modüller ile bağlantı kurmayı kolaylaştıracak ve Shenzhou-mürettebatlı uzay aracı ve Tianzhou kargo gemilerini ziyaret edecek olan bağlantı istasyonundan oluşur.

Uzay istasyonu sistemi projesinin Genel Müdür Yardımcısı Wang Xin, China Academy of Space Technology (CAST) altında, CCTV’YE, arka yerleştirme kapağının Tianzhou yük uzay aracı ile bağlantı kurmak için kullanılacağını ve ekranda Robotik kolların yörüngede montaj ve diğer işlemler için kullanılacağını söyledi.

Tianhe modülü, Çin Uzay İstasyonunu (CSS) oluşturan üç adet 20 metrik-ton modülünün ilki olacak ve bir dizi fen hedefi için kullanılacak iki deney modülünden oluşacaktır.

Modüllerin lansmanı için geliştirilmekte olan Long March 5B roketinin başarılı bir test uçuşundan sonra, 2020 için lansman yapılması planlanıyor. Bu, 5 Mart 2017’de Uzun Mart 5’in başarısız olmasıyla ertelendi ve 2019’un başlarında bir uçuşa dönüş girişimi yapılacaktır.

Chang’e-4 ay uzay aracı

6-11 kasım’dan başlayan Zhuhai Airshow, Aralık ayında ayın en uzak tarafına ilk iniş yapmayı deneyecek olan Chang’e-4 ay misyonu için model long March fırlatma araçları ve uzay aracı içeren sergilere de sahiptir.Chang’e-4 lander ve rover modellerinin yanı sıra Queqiao röle uydusu da göz ardı edildi.

Görev, Ay’ın uzak tarafındaki yer istasyonları ve uzay aracı arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için Ay’ın ötesindeki Lagrange noktasında halo yörüngesinde bulunan Queqiao adlı bir röle uydusuyla mümkün olacaktır.

Uzun bir Mart 3B roketi, Çin’in şu ana dek başlattığı beş misyonun tümünün ev sahipliğini yaptığı Xichang Uydu Lansman Merkezinden Chang’e-4 uzay aracını piyasaya sürecek. Lansman, 30 Aralık ya da 31 Aralık civarında bir iniş ile 8 Aralık’ta yapılacak.Ay uzaktaki görevinde en son haberler ve arka plan için Chang’e-4 özelliğimize bakın.

Zhuhai Airshow, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) altında sistem Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Zhao Jian, aralarında, 2030 önce dört derin uzay misyonları başlatmak için Çin’in planlarını yineledi.

Mars’a 2020 orbiter ve rover misyonu-Çin’in ilk bağımsız gezegenlerarası misyonu-2022 civarında asteroitler ve daha küçük organları keşfetmek için bir misyon takip edilecektir.

İkinci bir Mars ziyareti, Kızıl gezegenden henüz görülmemiş bir örnek dönüş misyonu olacak olan 2028 için hedefleniyor. Bir Jüpiter orbiter misyonu, 2030 civarında başlatılması, son misyonu kaydetti oldu.

Aşağıdaki video ilk olarak, 2019’un sonlarında başlatılabilen Chang’e-5 ay örnek dönüş misyonunu göstermektedir.

Yeni fırlatma araçları

Zhuhai ayrıca Çin’in 2028 yılında ilk uçuşu hedefleyen Çin’in ağır yük taşıyıcı roketi Long March 9’u geliştirmeye devam ediyor.

“Long March 9 roketi, 10 Mart ‘lık bir çapa sahip bir ana sahneye sahip olacaktı. Bu, Long March 5’in beş metrelik çekirdeğini ikiye katlayacaktı. Long March 9’un uzunluğu 100 metreyi aştı, bu yüzden en büyük Şu anda bilinen planlamaya göre Çin’in ve muhtemelen dünyanın taşıyıcı roketi, “Zhang Zhi, Long Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) ile Long March 9 roketinin baş tasarımcısı dedi.
Çin, 517 km’lik bir rakımda Güneş eşzamanlı yörüngeye (SSO) 4,5 tona kadar yük taşıma kapasitesine sahip, 8 Mart uzunluğunda bir orta kaldırma roketi geliştiriyor. Yeni bir modüler tasarım ve yeniden kullanılabilir teknoloji ile 2020’de ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ayrıca ekranda CASC altında ticari varlık Chinarocket tarafından geliştirilen Lightning Dragon 1 olarak da bilinen Smart Dragon 1 adlı mikro uydu roket bulunmaktadır. SSO’ya 150 kilogram taşıma kapasitesine sahip olması bekleniyor.

 

 

kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında Halil Can Özdemir

Seçtiklerimiz :)

Kissinger ‘a Göre ; Yapay Zeka Ölümsüz Bir Diktatör Dünyayı Yönetiyor

Kissinger uyarı çanlarını çalıyor: İnsanoğlu tarihte ilk defa belli bir süre içerisinde kendini yok etme …