Anasayfa / BİLİM VE TEKNOLOJİ / Gökbilimciler Çok Hızlı Dönen Kara Delik Keşfettiler
gökbilimciler çok hızlı dönen kara delik keşfettiler

Gökbilimciler Çok Hızlı Dönen Kara Delik Keşfettiler

Hindistan Times’a göre, şimdiye kadarki en yüksek hızlardan birinde dönen bir kara delik keşfettiler.Kara delikler, büyüleyici olsalar da, yeni bir keşif değiller.Bu durum ne kadar ilginç bulunsada sergilenen sonuçlar gözönüne alındığında büyüleyici bir akım ortaya koyuyor.


2016 yılında, Hindistan’ın ilk adanmış astronomi uydusu olan AstroSat, astronomların sıra dışı bulduğu X-ışınlarını patlatan 4U 1630-47 adlı ikili yıldız sisteminde bir kara delik buldu.

NASA’nın Chandra X-Ray Gözlemevi daha sonra patlamayı doğruladı.

Bu röntgenlere, güneşin yaklaşık 10 katı olan kara deliğe giren gaz ve tozlar neden olmuş ve araştırmacılara, nesnenin çok hızlı bir şekilde döndüğünü ortaya çıkarmışlardır.Aslında, NASA’ya göre bu özel kara delik, araştırma makalesinin baş yazarı Rodrigo Nemmen’e göre, Albert Einstein’ın görelilik kuramının belirlediği limite çok yakın dönüyor. Bu, ışığın hızına yakın bir şekilde dönüyor demektir.

Şu anda, bilim adamlarının sadece kara deliklerini ölçmek için iki yolu vardır – ya onların kütleleri ya da dönme hızları. Bir sıkma oranı 0 ile 1 arasında olabilir: bu kara delik 0,9 oranında dönüyordu.Einstein’ın teorisi, bir kara deliğin bu kadar hızlı dönmesi durumunda, uzayın kendisini döndürmesini sağlayabileceğini ima eder.

Aslında, kara delikler etrafındaki koşulların doğru olduğu varsayılırsa, karadeliğe ve yüksek sıcaklıklara giren gazlı elemanlar ile birleştiğinde yüksek dönme hızı, galaksilerin nasıl oluştuğunu anlamanın anahtarı olabilir.AstroSat tarafından keşfedilen kara delik dahil, yüksek dönüş oranlarını doğru olarak ölçen sadece beş kara delik vardır. Dönüş oranlarını hesaba katmıyor olsanız bile, bu karadelik, Samanyolu galaksisinde tespit edilen sadece 20 kişiden biridir.

Ulusal Uzay ve Uzay Dairesi (NASA) Chandra X-Ray Gözlemevi ile birlikte Hint Uzay Araştırma Örgütü’nün (ISRO) AstroSat’ı, kara deliklerin hızını doğruladı.Araştırma, Tata Temel Araştırma Enstitüsü (TIFR) tarafından yönetilen çok sayıda kurumdan araştırmacılar tarafından yapılmıştır ve Astrofizik Dergisi’nde yayınlanmak üzere kabul edilmiştir.

kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: 4.38 ( 2 votes)

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Kissinger ‘a Göre ; Yapay Zeka Ölümsüz Bir Diktatör Dünyayı Yönetiyor

Kissinger uyarı çanlarını çalıyor: İnsanoğlu tarihte ilk defa belli bir süre içerisinde kendini yok etme …