Anasayfa / BİLİM VE TEKNOLOJİ / Antibiyotiğe Dirençli Bakteriler Yılda 33.000 İnsan Ölümüne Sebep Oluyor

Antibiyotiğe Dirençli Bakteriler Yılda 33.000 İnsan Ölümüne Sebep Oluyor

5 Kasım’da TheLancet’te yayınlanan çalışmada antibiyotiğe dirençli bakteriler konusu ele alındı.Bu sonuçları değerlendirmek için, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) uzmanları,2015 ( EARS-Net) Avrupa Antimikrobiyal Direnç Sürveyans Ağı, verileriniele almıştır.

Antibiyotiklere dirençli bu bakteriler, süperbakteriler olarak da adlandırılırlar. Yan etkilere sahip olanlar bu mikroskobik organizmalardır.Avrupa’da, süperbugların ölüm oranı çok şaşırtıcı. Yeni araştırma tahminleri her yıl 33.000 kişinin Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda öldüğünü ve bu ölümlerin sadece beş tür dirençli enfeksiyonun doğrudan bir sonucu olduğunu tahmin ediyor.


Bunun modern sağlık hizmetlerine verdiği tehdit, küçük bir mesele değildir. Araştırmacılar, mortalite ve mali maliyet de dahil olmak üzere bu enfeksiyonların yükünün, kombine influenza, tüberküloz ve HIV / AIDS ile karşılaştırılabilir olduğunu söylüyorlar.Dahası, bu yükün yüzde 75’i sağlık bakım ortamlarında toplanan enfeksiyonlardan kaynaklanıyor. Bu, hastanelerin ve diğer sağlık hizmetleri ayarlarının bu süperbugların yayılmasını doğru bir şekilde engellemediğini veya kontrol etmediğini göstermektedir.

Ancak enfeksiyonların yayılmasını azaltabilecek çözümler olsa da, onları tedavi etmek başka bir konudur. Çünkü bu enfeksiyonların çoğu için son savunma hattımızdayız.Avrupa’da araştırmacılar, yükün yüzde 39’unun karbapenemler ve kolistin gibi son teknoloji antibiyotiklere dirençli enfeksiyonlardan kaynaklandığını bulmuşlardır.

Bu, 2007 seviyelerinden endişe verici bir artış ve daha fazla insanın pahalı, tehlikeli ve tedavi edilmesi zor enfeksiyonları daralttığı anlamına geliyor.Ve bu sadece Avrupa ile sınırlı değil. Dünyanın her yerinde oluyor. Süperbugların yükselişini durdurmak için hiçbir şey yapılmazsa, uyuşturucuya dirençli enfeksiyonlardan kaynaklanan küresel ölümler, her yıl tahminen 700.000’den 2050’ye kadar her yıl 10 milyon insana yükselebilir.Düşünce korkutucu, ama dünyanın en iyi akıllarından bazıları bu sorunu çözmeye çalışmak için kafalarını bir araya getiriyor.

Şimdiye kadar, bilim adamları şimdiye kadar dirençli bakterilere karşı şaşırtıcı derecede etkili olduğunu kanıtlamış olan 8,000’den fazla yeni antibiyotik kombinasyonuyla (bir veya daha fazla ilaç karışımı) ortaya çıkmışlardır.Ayrıca yeni yeni antibiyotik sınıfları oluşturdular. Örneğin, yeni bir sınıf, A vitamini ile kimyasal olarak ilişkili olan sentetik retinoidleri kullanır. İlaç hayvanlar üzerinde test edildiğinde, herhangi bir direnç olmadan gezegendeki en ölümcül patojenlerden birini öldürmeyi başardı.

Bir başka sınıf, bir Truva Atı gibi gram-negatif bakterileri koruyan ve içten dışa enfeksiyonu öldüren zarları gizlice gizleyen gizli bir suikastçı gibi çalışır. İlaç sadece faz II insan denemelerinde olabilir, ancak şimdiye kadar karbapenemlere dirençli bakteriler dahil olmak üzere çok ilaca dirençli birçok patojene umut verici bir çözüm gibi görünmektedir.

Gittiğimiz uzun bir yolumuz var – bu kesin – ama bunlar gibi yeni ilaçlar bize biraz zaman ayırabilir.Bilim adamlarının altını vurmasını ve antibiyotik cephaneliğimizi doldurmasını beklerken, etkisini azaltmak ve direncin yayılmasını sınırlamak için adımlar atmamız çok önemlidir. Yüz binlerce hayat tehlikede.

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Bakanlıktan ‘müsilaj’ genelgesi: Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliği başlatılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, müsilaj sorununun giderilmesi amacıyla Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilin valilik …