Anasayfa / ARKEOLOJİ VE TARİH / Afrika’da Nadir Rastlanan Zümrüt Taşı Bulundu

Afrika’da Nadir Rastlanan Zümrüt Taşı Bulundu

Yerkürenin derinliklerinde, nadir rastlanan bir hazine günyüzüne çıktı.Şimdiye kadar bulunan en büyük tek zümrütlerden biri olduğu belirtiliyor.

 

Jeolog Debapriya Rakshit ve zümrüt madenci Richard Kapeta, Kagem’in en büyük açık ocak madeninin derinliklerinde 2 Ekim’de zümreyi keşfetti. Bu çukurun üretkenliği kanıtlanmış olmasına rağmen, Gemfields daha önce Inkalamu ölçeğinde hiçbir şey vermemiş olduğunu söyledi.Öyle olsa bile, devasa kaya dünyanın en büyük, hatta Kagem madeninden bile en büyük değil. Bu, 2010 yılında 6,225 karat’a gelen Insofu (“fil” için Chibemba) adlı bir taş.

Dünyanın en büyük zümrütü, Brezilya’dan Bahia zümrütüdür. İçinde gömülü birkaç büyük kesilmemiş zümrüt kristali bulunan, toplam 341 kilogram (752 pound) ve yaklaşık 1,7 milyon karat ağırlığında bir kaya parçasından oluşmakta. Bu ağırlığın 180.000 karat üzerinde zümrüt olduğu tahmin edilmektedir.

Zümrüt kristalleri derin yeraltında oluşur, kristaller genellikle oldukça büyük büyüyebilici olgunluğundadır.Bununla birlikte, inklüzyonlar-kristallerde şekillendirildiği gibi sıkışan diğer malzemeler nispeten yaygındır, bu da zümrüt kristallerinin oldukça kırılgan olabileceği ve her zaman sağlam kalmadığı anlamına gelir.Kagem’de, 500 milyon yıl önce volkanik magma ile Zambiya metamorfik talk-manyetit şistine taşınan berilyumdan oluşurlar.Magma soğutulduğunda, kalan sıvıda berilyum bırakan pegmatit adı verilen bir tür volkanik Kaya oluşturdu.Sıcak, yüksek basınçlı ortamda, bu berilyum kristalize, talk-manyetit şist krom ile derin yeşil renklendirilmiş, yavaş yavaş zümrüt oluşturan. Keşfinden önce, Inkalamu yaklaşık 450 milyon yıldır yerde olmuştu.

Zambiya’nın orta kesiminde yüzde 75’i İngiliz şirketi Gemfields’e ait bir madende bulunan zümrütün, 1 kilo 100 gram ağırlığında ve 5 bin 655 karat olduğu bildirildi.Gemfields, Kagem’deki madenden çıkarılan değerli taşın, bu ay Singapur’da açık artırmaya çıkarılacağını duyurdu ve satıştan elde edilecek gelirin yüzde 10’unu, aslanların korunması için çalışan 2 yerel örgüt arasında paylaştırma sözü verdi.Inkalmu adı verilen devasa taşın satıldıktan sonra yüzlerce parçaya bölünmesi bekleniyor.Kagem’den 2010 yılında da 6 bin 225 karat bir zümrüt taşı çıkarılmıştı.Dünyanın en büyük işlenmemiş zümrüdü Bahia, 2001 yılında Brezilya’da bulunmuştu. 360 kilo ağırlığındaki bu taşın, 400 milyon dolar değerinde olabileceği belirtiliyor.

 

kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Netflix : Çok Gizli UFO Projeleri Belgeseli Yayında

Netflix‘in yeni UFO belgeseli olan Top Secret UFO Projects: Declassified ya da Türkçesi ile  Çok Gizli UFO …