Anasayfa / Asteroidler / Oumuamua Kuyruklu Yıldız Dünya Dışı Uzay Gemisi Mi ?

Oumuamua Kuyruklu Yıldız Dünya Dışı Uzay Gemisi Mi ?

Ne kadar ilginç gözüksede birçok bilim,haber sitesi bu olayı konuşuyor.Oumuamua 19 Ekim 2017 yılında keşfedilen bir kuyruklu yıldızdır.Birçok bilim adamı , araştırmacı ve teorisyenler aslında bir dünya dışı uzay gemisi olabileceğine dair söylemde bulundular. Takip eden aylarda, gökbilimcilerin boyut ve şekli hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine izin veren çoklu takip gözlemleri yapıldı ve aynı zamanda hem bir kuyruklu yıldız hem de bir asteroidin özelliklerine sahip olduğunu ortaya koydu.

19 Ekim 2017’de Hawaii’deki panoramik anket Teleskobu ve hızlı tepki sistemi-1 (Pan-STARRS-1), 1ı/2017 U1 (AKA ‘OUMUAMUA) adlı yıldızlararası bir asteroidin ilk tespitini açıklamıştı.

Oumuamua Kuyruklu Yıldızı Hakkında
Oumuamua, Güneş Sistemi’nden geçen ilk yıldızlararası nesnedir. 19 Ekim 2017’de Robert Weryk tarafından oldukça eksantrik hiperbolik bir yörüngede, Güneş’ten döndükten 40 gün sonra keşfedildi. İlk gözlemler, cismin Güneş’ten uzaklaştığı sırada Dünya’dan 0,2 AU uzaklıktayken Pan-STARRS teleskobu ile yapıldı.Oumuamua’nın anlamı Havaii dilinde “izci” ya da “uzaktan gelen haberci” demekti. Bilim insanları Ekim 2017’den beri yaptıkları araştırmalarda da en nihayetinde bazı açıklamalara ulaştılar. Yakın zamana kadar bu garip şekilli nesnenin sınıflandırılması bile bir sorundu. Şimdi ise bu konuda tatmin edici bir cevap geldi.Stephen Hawking ve bir grup bilim insanın yaptığı Breakthrough Listen araştırma programı Oumuamua’yı takip altına almış ve radyo frekanslarını dinlemeye koyulmuştu.

İtalyan astronom Marco Micheli liderliğindeki bir araştırma ekibi, çalışmalarını bu hafta Nature dergisinde yayınladı. Ekip, nesnenin doğasını en iyi şekilde belirlemek için yakınımızdan geçerken çizdiği yörüngeyi ve hızını incelemişti. Oumuamua’nın yüksek hızının sadece Güneş’in yerçekimiyle değil, içindeki gazların salınmasının sonucunda olduğuna ulaşıldı.

İlginçtir ki, şekline dayanan bazı spekülasyonlar da vardı, “Oumuamua aslında yıldızlararası bir uzay aracı olabilir (Breakthrough Listen) derin uzay dinleme anteni radyo sinyallerinin işaretleri için izledi.
Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi (CFA) ‘den bir çift astronomun yeni bir çalışması,’ Oumuamua’nın aslında karasal kökenli hafif bir yelken olabileceğini düşündüren bir adım daha ileri sürdü.

Güneş radyasyonu basıncı ‘Oumuamua’nın tuhaf ivmesini açıklayabilir mi?”

shmuel Bialy ve Prof. Abraham Loeb tarafından gerçekleştirildi. Bialy, Cfa’nın teori ve hesaplama Enstitüsü’nde (ITC) doktora sonrası bir araştırmacı olmakla birlikte, Prof. Loeb, Harvard Üniversitesi’ndeki Frank B. Baird Jr.bilim profesörü ve atılım Starshot Danışma Komitesinin Başkanı olan Itc’nin direktörüdür.Özetlemek gerekirse, ‘ Oumuamua ilk olarak Pan-STARRS-1 anketi tarafından 40 gün sonra Güneş’e en yakın geçişini yaptı (9 Eylül 2017’de).Bu noktada, güneşten yaklaşık 0.25 AU (dünya ile Güneş arasındaki mesafenin dörtte biri) ve zaten Güneş sisteminden çıkarken. O zaman, gökbilimciler, yüksek bir yoğunluğa (kayalık ve metalik bir bileşimin göstergesi) sahip olduğunu ve hızla döndüğünü belirtti.

 

Bir araştırma ekibi ‘Oumuamua’nın daha önce düşünülenden daha buzlu olduğunu gösteren bir spektrum elde edebildi.

Daha sonra, Güneş Sistemi’nden ayrılmaya başladıkça, Hubble Uzay Teleskobu, bazı beklenmedik davranışlar ortaya çıkaran ‘Oumuamua’nın bazı nihai görüntülerini yakaladı.Görüntüleri inceledikten sonra, başka bir uluslararası araştırma ekibi, ‘Oumuamua’ nın beklenildiği gibi yavaşlamak yerine hızda arttığını keşfetti. İddia ettikleri en açık açıklama, ‘Oumuamua’nın güneşten ısınma nedeniyle yüzeyinden hava almasını sağlamasıydı.
Bir kuyrukluyıldızın nasıl davrandığıyla tutarlı olan bu malzemenin serbest bırakılması, ‘Oumuamua’ya hızda bu artışı sağlamak için ihtiyaç duyduğu sürekli itme gücü verecektir.Buna göre, Bialy ve Loeb karşı bir açıklama sunuyor. Eğer Oumuamua aslında bir kuyruklu yıldız olsaydı, o zaman neden Güneş’e en yakın olduğu zaman gazla karşılaşmadı ?

Buna ek olarak, gazetedeki ivme için sorumlu olsaydı, Oumuamua’nın spininde (gözlenmeyen) hızlı bir gelişmeye neden olacağını gösteren başka bir araştırmaya da işaret ederler.

Farklı Uygarlık Olabilir

Temel olarak, Bialy ve Loeb, ‘Oumuamua’nın, aslında Starth’ın üzerinde çalıştığına benzer bir şekilde, itici güç üretmek için radyasyon basıncına dayanan bir uzay aracı niteliğindeki bir hafif yelken olabileceğini düşünmektedir. Starshot için planlanana benzer şekilde, bu hafif yelken, Güneş Sistemimizi incelemek ve yaşam belirtileri aramak için başka bir uygarlık tarafınan gönderilebilir. Loeb’un bugün e-posta yoluyla açıkladığı Prof. Loeb:

“Güneş ışığından yüzeyde uyguladığı kuvvetin bir sonucu olarak Oumuamua’nın Güneş’ten uzağa olan aşırı ivmesini açıklıyoruz. Ölçülen aşırı ivmeyi açıklamak için bu kuvvetin, nesnenin çok küçük bir kısmına göre çok ince olması gerekir. milimetre kalınlığında fakat onlarca metre büyüklüğünde olup, bu, nesneyi yüzey alanı için hafif hale getirir ve hafif yelken olarak hareket etmesine izin verir, kökeni doğal (yıldızlararası ortam veya proto-gezegensel diskler) veya yapay olabilir ( Güneş Sisteminin iç bölgesine bir keşif görevi için gönderilen bir soruşturma olarak. ”

Buna dayanarak, Bialy ve Loeb böyle bir yapay nesnenin sahip olabileceği muhtemel şekil, kalınlık ve kütle-alan oranını hesaplamaya başladı. Aynı zamanda bu nesnenin yıldızlararası uzayda yaşayabileceğini ve dönme ve gelgit kuvvetlerinin neden olduğu gerilme gerilmelerine dayanıp dayanamayacağını belirlemeye çalıştılar.

Buldukları şey, bir milimetrelik kalınlığın (0.3-0.9 mm) yalnızca bir kısmı olan bir yelkenin, tüm galaksi boyunca yolculuktan sağ kurtulabilmesi için bir katı madde tabakası için yeterli olabileceğiydi – buna büyük ölçüde Oumuamuam’ın kütle yoğunluğuna ( iyi kontrendik olmayan).Kalın veya ince, bu yelken yıldızlararası ortama ve ayrıca santrifüj ve gel-git kuvvetlerine nüfuz eden toz tanecikleri ve gazla çarpışmaya dayanabilirdi.

 

Gökbilimcilerin yakın zamanda Güneş Sistemimizin ‘Oumuamua gibi binlerce yıldız nesnesini yakaladığını düşündükleri için, bu durum yıldızlararası bir hafif yelken için vakayı ispatlayabilecek (ya da çürütecek) gelecekteki tespitlere olanak tanıyacak.

Doğal olarak, Bialy ve Loeb, ‘Oumuamua’nın gerçekte ne olduğu konusunda kesin olarak söylenemeyecek pek çok kişi olduğunu kabul ediyor. Ve bir parça doğal kaya parçası olsa bile, daha önce tespit edilmiş olan tüm diğer asteroitler ve kuyruklu yıldızlar, ‘Oumuamua’ için mevcut tahminlerden daha büyük bir kütle-alan oranlarına sahipti.Bu, ve radyasyon basıncının onu hızlandırabildiği gerçeğidir, ‘Oumuamua, daha önce hiç görülmemiş yeni bir ince yıldızlararası malzeme sınıfını temsil eder. Eğer doğruysa, bu tür bir malzemenin nasıl üretildiği ve neye (ya da kime) göre olduğu gibi yeni bir gizem kümesi ortaya çıkar.Teleskoplarımızın neredeyse bir yıldır kullanımının ötesine geçmesine rağmen, ‘Oumuamua uzun yıllar boyunca yoğun bir çalışma konusu olmaya devam edecektir. Ayrıca, astronomların daha fazlasına dikkat etmesini sağlayabilirsiniz! Sonuçta, “Ramans her şeyi üçte yapar”, değil mi?

Her ne kadar henüz onu kesin bir şekilde kuyruklu yıldız olarak tanımlayamasak da gelinen son noktada en net açıklamanın bu olduğu aşikar. Hatta bilim insanları, onun alışılmışın dışındaki “kuyruk” yapısını yeni bir teori haline getirebilir. Sonuçta insanoğlu uzaydaki bütün sürprizlerle karşılaşmış değil.

Oumuamua’nın nereden ve neden geldiğini hala bilmiyoruz. Tamamen savruk bir şekilde hareket ettiği için geçmişini aydınlatmak oldukça zor. Gelecekte bu garip cisim hakkında konuşacak çok fazla şeyimiz olacaktır.

kaynak adresi

Bu yazıya puan ver

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında S3CMOD

Seçtiklerimiz :)

Karanlık maddenin en büyük haritası çıkarıldı

Uluslararası uzmanlardan oluşan bir grup bilim insanı, güney yarımküre gökyüzünün dörtte birini kapsayan, şimdiye kadarki …